Reede, 14. juuni 2024
On õige aeg üle vaadata oma hooajasõidukite dokumendid. Liikluskindlustuse fond tuletab meelde, et mopeedil, tsiklil, paadihaagisel ja muul hooajaliselt kasutataval mootorsõidukil või selle haagisel peab olema kehtiv liikluskindlustus.

Igal kevadel sööstavad liiklusesse mootorrattad ja mopeedid, mille juhid on unustanud sõlmida kohustusliku liikluskindlustuse lepingu. Liiklusregistris on registreeritud üle 12 000 mopeedi ent aprilli seisuga oli neist liikluskindlustuse leping sõlmitud alla 5000 mopeedil. Seega 65 protsenti on liikluskindlustuse lepinguta.

Paljud mopeedijuhid on lapsed, kel on juhtimisõigus ent kel puudub kindlustuskogemus. See on lapsevanema kohustus õpetada lapsele kindlustuse kehtivuse kontrollimist ja lepingu sõlmimist.

SUNDKINDLUSTUS

Kui sõidukit ei kasutata, siis ei ole kindlustuskohustust lepingu lõppemisele järgneva 12 kuu jooksul. Seejärel hakkab aga kehtima kindlustamata sõiduki sundkindlustus, mis on tavalisest liikluskindlustusest kallim automaatne sundkindlustus.

Erandiks on vanasõidukid või võistlusautod, millel peab liikluskindlustuse leping olema üksnes siis, kui neid kasutatakse.

KUUMAKSEGA KINDLUSTUS

Mopeedidele, nagu ka teistele sõidukitele on võimalik sõlmida liikluskindlustust kuise maksega. Kuna kogukulu sellest ei suurene, on see võimalus eriti atraktiivne noortele kindlustajatele, kelle jaoks on oluline oma rahaasju planeerida.

Kindlustettevõtete kogemus näitab, et hooajaliselt kasutatavate sõidukite kindlustamisel eelistatakse pigem just ühe kuu pikkust poliisi.

KONTROLLI SIIT

Kõigil hooajasõidukite omanikel on just praegu õige aeg üle kontrollida, kas ja mis tingimustel kindlustusleping kehtib. Kindlustada on kindlasti odavam kui kindlustuseta sõita.

Kui juhtub õnnetus, maksab kindlustamata sõiduki juht kõik kahjud oma taskust kinni. Ka väiksema kõksu korral võivad kulud ulatuda aga sadadesse eurodesse.

Liikluskindlustuse kehtivust saab kontrollida LKF-i veebilehel.
Kui kindlustust ei ole, siis liikluskindlustuse hindu on võimalik võrrelda kalkulaatoris.

LKF on liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo, liikluskindlustuse registri pidaja ja lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

Allikas: LKF. Kaanepilt: Gerli Ramler

KOMMENTEERI SIIN