Neljapäev, 25. juuli 2024
Uus Toyota Prius on oma eelkäijaga sama sarnane kui Koit Toome Lady Gagaga. Uus mudel on kõike muud kui konservatiivne, mängib inimeste emotsioonidel ja on lihtsalt seksikas. Uus Prius sihib noori, kelle jaoks auto ei ole enam kultusese vaid vahend punktist punkti liikumisel. Mida lahedam see sõiduk on, seda parem.

Uue Priuse peadisainer Shunsaku Kodama vastas Automotive News lehele antud intervjuus, et autot luues sai ta inspiratsiooni muusikast: “Idee aluseks võtsin Lady Gaga muusika. Tahtsime disaini viia äärmusesse.”

Priuse esimest kujustusversiooni pidas ettevõtte juhtkond liiga pehmeks, iseloomutuks. Kodamal ei jäänud muud üle, kui pliiats uuesti kätte võtta ja joonistama hakata. Seni väljanägemiselt pigem tagasihoidlik ja olemuselt “öko” ja “roheline”, kütusesäästlik Prius sai Kodama käe all häbitult teravam, tehnilisem, silmakriipivam… Samal ajal ei tohtinud kerekujus kaotada tilkagi aerodünaamikast: “Ootused meie tööle olid seekord erakordselt kõrged,” räägib 46-aastane Kodama.

Lady Gaga Prius

Ilu ja “gagalikkus” on teadagi vaataja silmis, aga kindel on, et aerodünaamiliste näitajatega on tehtud tubli töö. Neljanda põlvkonna Prius on eelkäijast tripsu voolujoonelisem. See kajastub ka kütusekulus, mis tehase andmetel ei ulatu üle 3 l/ 100 km kohta. See number on saadud Euroopa Liidu poolt heaks kiidetud uute testmeetodite alusel. Süsinikdioksiidi heitmekogus jääb Priuse puhul 70 grammi juurde kilomeetri kohta. Eelmisel põlvkonnal olid need näitajad vastavalt 3,9 liitrit /100 km ja 89g/km.

Euroopas peaks Prius müügile jõudma 2016. aastal. Eestisse on seda oodata aasta esimestel kuudel. Teada on, et Priuse soovituslik jaehind algab 27 990 eurost.

Lady Gagat kõrvale jättes näeb uus Prius välja üsna sarnane äsja esitletud Toyota Mirai-vesinikautoga. Mõlemad autod on ehitatud uuele TNGA-platvormile, mis võimaldab raskuskeset madalamale tuua. See omakorda teeb uudismudelitest stabiilsemad ja paremini juhitavad.

Pakiruumi osa on senisest suurem, sest akupakk ja uuendatud tagavedrustus võtavad vähem ruumi. Bensiini-ja elektrimootorit ümbritsev hübriidsüsteem on täielikult uuendatud, mis omakorda tähendab paremat mootori dünaamikat ja kiirendust. Ka on Prius suurematel kiirustel nüüd vaiksem ja ökonoomsem.

Prius detail

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Kahtlemata on Lady Gagal nurki, mida Priusele kaudselt üle kanda. Siiski ei läheks selle “gagatamisega” liiale, sest kui sihtrühm on Y-generatsiooni noored, siis Lady Gaga neist enamust tõenäoliselt ammu enam ei kõneta. Proua on nende jaoks üks atsakas keskealine daam, kes laulab, välgutab kanni ja laiutab jalgu, aga ei puuduta. Liftimuusika, tapeet – kuidas soovite.

Prius on hübriidide ema ja tegelikult on päris tore, et disainerid on neljanda põlvkonna suutnud eelmistega võrreldes tõesti märksa atraktiivsemana kujustada ja põhjalikult kaasajastada. Kui hinnasilti vaadata, siis saab olema huvitav, sest Prius väljakujunenud kaubamärgina seisab vastamisi kümnete uute hübriididega. Ja seisab päris konkurentsivõimeliselt, hinda, välimust ja sooritust vaadates. Eelolev aasta pakub ilmselgelt küllaga hübriidseid väljakutseid ka autode läbimüügis.

Prius sõidab

Allikas: Automotive News Europe, Toyota Baltic

KOMMENTEERI SIIN