Laupäev, 3. detsember 2022
Toyota Hilux pikapi reklaamikampaania Uus-Meremaal on tekitanud vaatajates vastakaid tundeid. Toyota teeb oma uue Hilux-pikapi reklaamfilmiga kummarduse Uus-Meremaa traditsioonilisele elulaadile. Ja teenib sellega loomakaitsjate pahameele.

Suur osa Uus-Meremaa kultuurikihistustest on seotud saare põliselanike, maooride traditsioonidega. Maooride kultuur iseenesest on üsna nooruke, saanud alguse 8.-9. sajandil, mil esimesed asukad, tõenäoliselt Polüneesia idaosast Rohelisele Saarele sisse rändasid.

Maoori mütoloogia on rikas ja pärimusterohke. Mütoloogiliselt Hawaikilt pärit maooridest teab lai maailm tegelikult väga vähe- nad on tuntud kui inimsööjaid ja suurepäraseid lauljaid, nende elu-surma käsitlus mõjub n.ö. valgele inimesele võõristavalt.

Vaikse ookeani rahvaste seas on inimsöömine vana ja väärikas komme: ühiskonna poolt tunnustatud olid need, kes oma eluajal võimalikult palju ligimesi nahka suutsid pista. “Üks loom kõik, mis liigub,” võiks iseloomustada põliste maooride mõtteviisi.

Mis vahet on (inimese)loomal ja loomal? Liha maitse vahe! Mõtlevad olendid on mõlemad, üks kõneleb, teine mitte. Jumal lõi looma, et see inimest teeniks. Surm ei ole tabu vaid see on elu loomulik ringkäik. Saakloom on loodud inimest teenima ning surm küti käe läbi on õnnelik surm.

Toyota ehitas oma pikapi kampaania Uus-Meremaal üles, tõenäoliselt aluseks võttes vanu traditsioone, legende, müüte. Reklaamklipis tõdevad ulukid ja mereelukad, et surm selle nimel, et sõita Hiluxiga, on ilus surm ning lõpetada oma elu, köidetuna Hiluxi kastis või mootorikattel, on auasi.

Reklaamis “Call of the Wild” (“Ode to Hilux”) näeme, kuidas loomad end ülla eesmärgi nimel vabatahtlikult ohverdavad.  Paraku on tänapäeva inimeste kultuurikiht õhuke ja sotsiaalne närv seda ergum. Nii juhtuski, et Hiluxi kampaania, mille sisuks on uhke ja väärikas suremine, on Uus-Meremaal saanud väga vastaka ja pigem kurjagi vastuvõtu.

Osa vaatajaid on saanud otsesõnu närvivapustuse ning asunud Toyotat ja reklaami loonud agentuuri Saatchi & Saatchi tümitama. Uus-Meremaa kampaaniast on saanud kuum kõneaine sotsiaalmeedias ning loomakaitsjad seisavad häälekalt tagajalgadel ja nõuavad klipi kinnipanemist.

[dropcap]TOIMETATUD [/dropcap]Klipp eemaldatigi telest ja sotsiaalmeediast, aga fännid ei ole tagasi kohkunud ning kui video ühes kohas maha võetakse, pannakse see teisel pool jälle üles.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Saatchi & Saatchi on kogenud agentuur ning läbi aegade kogunud rohkesti kuldmune ja teemantkarikaid oma nupuka loometöö eest. Küllap nad teadsid, mida oodata on; ja tegid seda teadlikult.

Any publicity is good publicity,  Toyota Hilux ja Uus-Meremaa on nüüd kõigil taas kõneaineks. Võib-olla kasvab nendegi arv, kes maooride elulaadiga lähemalt tutvust teha tahavad. Võit igal juhul. Ja Hilux on väärt, et tema ümber natuke lamenti lüüa.

Video ja pildid: Toyota, Saatchi & Saatchi

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.