Laupäev, 3. detsember 2022
Smart Mobility projekt on osa Fordi järgneva kümnendi autonoomsete sõidukite arendusplaanist. Isesõitvate autode testimist alustatakse Fordi uuringu-ja innovatsioonikeskuses Palo Altos, Californias. Katsesõitudega linnatingimustes alusatakse juba uuel aastal.

Smart Mobility Palo Alto
Üksteise järel on taas mitmed autotootjad andnud teada oma plaanidest seoses autonoomsete sõidukitega – Kia, Hyundai ja kohe nende kannul ka Ford, kes teavitas, et täisautomatiseeritud Ford Fusion hübriidmudeleid on oodata California teedele-tänavatele juba järgmisest aastast.

Ford nimetab seda oma Smart Mobility projekti olulisimaks verstapostiks. Projekti tutvustab Ford lähemalt jaanuarikuisel CES tehnoloogiamessil. Smart Mobility-projekt on osa Fordi 10-aastasest autonoomsete sõidukite arendusplaanist ning selle eesmärgiks on viia Ford uuele tasandile nii isesõitvate sõidukite, mobiilsuse, ühendatuse, kliendikogemuse kui ka andmeanalüüsi alal.

Testimine toimub Fordi uuringu- ja innovatsioonikeskuses Palo Altos, Californias, mis avati käesoleva aasta jaanuaris. Aasta jooksul on see kasvanud üheks suurimaks autotööstuse uuringukeskuseks Silicon Valleys, kus töötab enam kui 100 teadlast, inseneri ja uuringute läbiviijat, enamik neist tehnoloogiasektori taustaga.

Tänavu on Fordi uuringukeskuses läbi viidud autonoomsete sõidukite virtuaalseid katsesõite, milles on testitud kõikvõimalikke liiklussituatsioone isesõitvate sõidukite ja jalakäijate vahel. Lähemalt on uuritud mõlemate osapoolte reaktsioone, analüüsitud sõidukite sensorite tööd ning analüüsitud sensorite ning kaamerate kogutud infot jalakäijate, teiste sõidukite ning liiklusmärkide tuvastamise osas.

Lisaks uuringu- ja innovatsioonikeskusele jätkab Ford koostööd California-Berkeley, Carnegie Melloni, Santa Clara ja San Jose riikliku ülikooliga ning arendab strateegilist koostööd Stanfordi ülikooliga. 2016. aastaks on kavas 13 suurprojekti, mis hõlmavad Fordi Smart Mobility viit uurimisvaldkonda, see on kaks korda enam kui tänavu.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Autonoomsete sõiduvahendite jõudmises teedele ei ole kellelgi enam ilmselt kahtlust. Peamine küsimus tootjatele on, kuidas lahendada sõitjate ja kaasliiklejate turvalisus ning milliseks kujuneb õigusruum isesõitvate autode ümber?

Samal ajal on ka teine, väga oluline ülesanne: arendada keskkonnasäästlikke ja innovaatilisi tehnoloogiaid, mis oleksid hinna poolest massidele kättesaadavad. Keegi meist ei kujuta ju ette, et sõidab autonoomselt autoga, mis õgib januselt kütust ja näeb välja nagu… odavad autod tänapäevalgi välja näevad. Tahaks kõige-kõigemat ja tahaks seda normaalse hinna eest. Jõudu, Ford!

Allikas ja pildid: Ford

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.