Esmaspäev, 17. juuni 2024
2013. aastal vallutas 31-aastane Gianluca Sada rattafännide meeled täiesti teistsuguse kaasaskantava jalgratta prototüübiga. Vihmavarjuna kokkukäiv ja kodarateta jalgratas näeb välja elegantne ja ahvatlev. Kaks aastat tegeles disainer ratta konstruktsioonide täiustamisega ning lubas, et 2015. aasta lõpul jõuab Sada Bike ka müügile.

Rasked ja kohmakad jalgrattad kaovad tasapisi ajaloo hõlma – tulevik toob kokkuvolditavad ja kergesti transporditavad jalgrattad, millega mugavalt suurlinnas liigelda. Kuidas kõlab mõte jalgrattast, mis on nii kerge ja kompaktne, et seda saab kotis kaasas kanda?

Taaskord on itaallased tõestanud, et on leidlike lahenduste osas esirinnas – jätkates pikka ajaloolist traditsiooni kvaliteetsete ja hinnatud jalgrataste tootjana. 31-aastane särtsakas ja leidlik Itaalia insener Gianluca Sada on loonud jalgratta, mida saab alati ja igal pool kaasas kanda. Sada Bike on alumiiniumist raamiga ning väljanägemiselt täiesti harjumuspärane ja kasutuskõlblik jalgratas, kuid eriliseks teeb selle kodarate puudumine. Just sel põhjusel jääb jalgratta kaal ka alla 10 kilogrammi.

Ratta saab kokku voltida istet lükates, nii et sellest saab mugav seljakott. Seest tühjad 26-tollised rattad on “koti” põhiliseks kandestruktuuriks, kuhu saab panna näiteks raamatuid või sülearvuti. Samuti on ratas kasutatav ka käruna – kõlab ju mugavalt?

sada-bike-5

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Kerged ja kokkupandavad jalgrattad on üha enam uus normaalsus. Nii nagu automaailm, nii õitseb ka jalgrattatööstus, tuues näha üha innovaatilisemaid lahendusi. Peamiselt on innovatsioon materjalides – kasutusele tulevad tugevad ja kerged materjalid, aga mõeldud on ka uudsele konstruktsioonile.

Sada Bike, mis pidi eelmise aasta lõpul soovijateni jõudma (ja neid, uskuge, on väga palju, sest asi näeb kuratlikult elegantne välja), on ilmselt takerdunud “tahtsime parimat, välja kukkus nagu alati” – bürokraatia sohu ja ärilistesse sahmimistesse, sest pole ühtegi märki, mis tootmisele viitaks. Sada Bike koduleht on juba teist nädalat kurvalt vait ning Facebooki lehele on postitatud vaid meediakajastusi. Arvata võib, et lähiajal see imeilus kaherattaline müüki veel ei jõua.

Võimalik, et kohati loodusseadusi trotsiv konstruktsioon vajab veel täiendamist; võimalik et Gianluca Sada peab leidma kompanjonid, kes suudavad tootmise käivitamiseks vajaliku ressursi ka leida. On kuidas on; võimalik, et siinmail ongi mõistlik osta hoopis kodumaine Ööbik või Viks ja itaallase tegemistele lihtsalt pildi pealt kaasa elada. Kodarateta rattaga lumel liikuda… ei ole tegelikult võimalik. Ka ei saa keegi kahjuks kaikaid kodaratesse loopida, aga see, teadaolevalt, on üks meie rahvusspordialasid.

Bel tentativo, Gianluca, me sõidame Priimaga edasi.

Allikas ja pildid: Sada Bike

Nädala tegu: fundwise Ööbik!

Soomlaste leiutatud FUBiFixie “kokukas” läheb maailma vallutama

KOMMENTEERI SIIN