Kolmapäev, 17. juuli 2024
Nikola One, veoautode Tesla on valmis maailma vallutama! Detsembri alguses esitles Nikola Motor Company Ühendriikides, Salt Lake City peakorteris suure pidulikkusega 1000 – hobujõulist vesinikul töötavat veoautot. Ühe paagitäiega suudab veok läbida kuni 1200 -1900 kilomeetrit. Teedele peaksid esimesed vesinikveokid jõudma aastal 2019.

Mis on ühist Teslal ja Nikola (häälda Neek-oh-la) One’il? Mõlema ettevõtte nimi on tuletatud meie aja ühe suurema inseneri ja leiutaja, Nikola Tesla (serbia k. Никола Тесла) järgi. Aga see pole sugugi ainus, mis neid kahte (ameeriklast) ühendab.

Nikola Tesla – kelle järgi on SI-süsteemis nime saanud induktsiooni mõõtühik tesla – töötas selle nimel, et elekter tööstuses laiemalt kasutusele võetaks. Mõlemad ameerika tootjad, Nikola One ja Tesla Motors liiguvad nüüd suunal, mis peaks sisepõlemismootoritest suurema osa ajaloo prügikasti lennutama.

Ameerika Ühendriikide järgmine president võib tõenäoliselt ühes oma tulevastest aastakõnedest hüüda, et Ameerika on suur! Ameerika on andnud maailmale Tesla Motorsi ja Nikola Motor Company, elektriauto ja vesinikveoki. Võimalik, et Nikola One märgib järgmist etappi uudsete energiaallikate kasutuselevõtul.

VESINIK PÄIKESEENERGIAST

Nikola One ning sellele järgnevad mudelid saavad oma energia vesinikelemendist. Kuna vesinikujaamadega on maailmas suhteliselt kehvad lood, on Nikola Motors seadnud teisegi ambitsioonika eesmärgi: ehitada lähiajal 364 vesinikutanklat, mis kataksid Ühendriikide strateegilised punktid.

Tulevaste Nikola One veoautode omanikele on nii hooldus kui vesinikutanklate piiramatu külastus 72 kuu jooksul liisingu hinna sees. Ühe auto kuumakse on, sõltuvalt mudelist 4700 – 6500 eurot.

Vesiniku tootmine on kavandatud 100-protsendiliselt taastuvenergiast: Nikola Motor ehitab 100-megavatised päikeseenergiajaamad, kus vesinikku elektrolüüsi teel tootma hakatakse. Seega on vaja vaid päikesevalgust ja vett, et nullemissiooniga vesinikutootmine käivitada.

Vesinik talletatakse Nikola™ jaamades vedelal kujul. Veokite paaki tangitakse vesinik suure rõhu all, sealt suunatakse see kütuseelementi, kust tuleb välja veeaur ning masina liikumapanev elekter.

NIKOLA –  SAMA ÄKILINE KUI TESLA

Nii nagu Tesla alustas oma elektriautode lugu pealtnäha valest otsast, tuues turule DarkStari ehk Tesla Roadsteri, läheneb ka Nikola võimalikult äkiliselt ja võtab Nikola One’ga ette kõige suurema, klass kaheksa tüüpi veoki ning paneb selle elektri jõul liikuma. Veok on ette nähtud pikkade vahemaade läbimiseks maismaal.

Nikola One liitium-ioon akupakid, mida on kokku 325 kWh, põhinevad kõige uuemal, “tihendatud” tehnoloogial. Need toidavad kuut elektrimootorit, mille kombineeritud võimsus on 750 kW (1 000 hj) ning moment 2700 Nm. Seda on kaks korda rohkem kui samaväärsetel sisepõlemismootoritega veokitel.

[pro_ad_display_adzone id=”17585″]

Nikola One suudab arendada täislastis (36 tonni kaupa) kiirust kuni 105 km/h. 300 kW vesinikelemendi kütusekuluks on tootja arvutanud suhteliselt tagasihoidliku 4.6 kg H2 100 kilomeetri kohta. Paak mahutab korraga 100 kg vesinikku, mis annabki soliidse, kuni 1200 – kilomeetrise sõiduraadiuse ühe tanikimisega.

Esimesed Nikola One rekad peaksid Ameerikas ja veel paaris riigis teedele jõudma aastal 2019. Tootja on arvestanud võimalusega, et osas riikides hakkavad need veokad liikuma surugaasil ning valmistanud tootmisplatvormi vastavalt ette. Esimesed 5000 vesinikveokit toodetakse Ameerika Ühendriigis, Tennessee osariigis Byrdstownis Fitzgeraldi poolt.

nikola-one-interior

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Me ei peatu selles loos pikemalt juhikabiini detailidel, aga kui vaadata Nikola One’i  sisse, siis näeb see kõik… üsna Tesla välja. Suur, 21-tolline nuhvel laiutab keset armatuuri ning võimaldab juhil planeerida teekonda ja auto sõiduviisi ohjata.

Seda, kas tuleb ka autopiloot, me täna ei tea. Aga me teame, et tuleb vesinik. Ja seda tuleb palju. Ja seda toodetakse päikesevalgusest ja veest. Mis teeb selle loo kokku erakordselt põnevaks. Hoogu juurde, Nikola ja Tesla, hoogu juurde! Maailm ootab uusi, põrutavaid uudiseid!

Allikas ja Meedia: Nikola One ametlik lehekülg

Sarvilised veoautod tulevad! Rootsis avati maailma esimene elektritee

 

KOMMENTEERI SIIN