Neljapäev, 18. aprill 2024
Jaapani autotootja Toyota on maailma edukaim hübriidajamiga sõidukite tootja. Elektriauto loomise osas on ettevõte seni vaikinud. Jaapani meedia teatel on nüüd alust arvata, et Toyota on vargsi arendanud uudset akutehnoloogiat ning mõne aasta pärast jõuab müügile esimene pika sõiduraadiusega elektriauto.

Kui elektriauto, siis selline, mis suudab sõita kaugemale, ja mille laadimine ei kestaks kauem kui kestab tavalise sisepõlemismootoriga auto tankimine – ilmselt nii mõtlesid Toyota insenerid, kes särtsaka sõiduki arendamisel tahavad lüüa kaks kärbest ühe hoobiga: tulla turule täiesti uudse akutüübiga ning lühendada elektriauto laadimisaega märkimisväärselt.

Praegu elektrisõidukitel levinud liitium-ioonakud on kobakad, nende laadimiseks kulub parimal juhul paarkümmend minutit ning nende mahutavus on väike, mis tähendab, et sellise elektriautoga ei saa kuigi kaugele sõita, enamasti jääb sõiduulatus 300-400 kilomeetri piiresse.

Jaapani päevaleht Chunichi Shimbun vahendab, et Toyota on mitmeid aastaid tegelenud uudse tahke liitium-ioonaku väljatöötamisega. Tahket elektrolüüti kasutav aku on kergem, kompaktsem, oluliselt suurema mahtuvusega ning selle laadimine käib paari minutiga. Toyota loodab esimesed tahke akuga elektriautod teedele saada juba kolme aasta pärast.

Uudsel akul on keskkonnasäästu seisukohalt oluline eelis: selle kasutusaeg on pikem. See tähendab pikemat ja muretumat elektriauto kasutusaega ning hilisemat paindlikku taaskasutust. Kasutatud akud on nõutud kraam, sest võimaldavad energiat salvestada näiteks haiglates, kus on pidevalt vajalik turvata olemasolevat elektrisüsteemi.

Jaapani inseneride välja töötatud uudne aku peaks müügile jõudma aastal 2020 ning kaks aastat hiljem peaks elektriauto tulema Jaapanis müügile. Seda, kas ja millal jõuab Toyota pika sõiduraadiusega ja välkkiirelt laetav särtsusõiduk Euroopasse, Chunichi Shimbunist ei selgu.

Kayo Doi, Toyota kõneisik keeldus projekti puudutavatest täpsematest kommentaaridest, aga sõnas, et ettevõttel on tõesti kavas tuua aastaks 2020 kommertskasutusse uudne akutehnoloogia. Toyota jaoks on tegu loogilise otsusega: siiani on edukalt arendatud hübriidtehnoloogiat ning töötatud ka vesinikelemendi kallal, aeg on astuda samm edasi segmenti, mis tuleviku perspektiivis pakub suuremat väljakutset.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Paljuski tänu Nissan Leafi populaarsusele ning Tesla kõvahäälsele toimetamisele on elektriautod seekord tulnud, et jääda. Et konkurentsis püsida, tuleb igal endast lugupidaval autotootjal omalt poolt midagi pakkuda.

Jaapani autogigant on valinud strateegia – tasa sõuad, kaugele jõuad. Sealt majast ei anta enne õiget aega ühtegi valesignaali. Selle asemel on üks tee, kaks asja, ja arvatavasti tasemel, mis konkurente omakorda veel rohkem pingutama sunnib.

Laborivaikuses sündinud tahke aku ja aasta 2020 vahel, mil Toyota peaks oma uudse tehnoloogia müügile tooma, on vähem kui 42 kuud. Me jõuame ära oodata küll. Põnev on jälgida, mida teeb BMW – ka nemad on seni poolvedelas olekus ruumi ja energiat röövinud elektrolüüti püüdnud liitium-ioonakudes asendada millegi tahkemaga. Saab olema huvitav näha kahe kogenud koostööpartneri eraldi edusamme.

Allikas: Chunichi Shimbun ENG . Pilt: Toyota

KOMMENTEERI SIIN