Kolmapäev, 17. aprill 2024
Tundub, et Subaru vastus igivanale probleemile „kuidas müüa konkurentidest rohkem“ oli lihtne: paku sama, mis konkurendid, ja lisa kamaluga kiirust. Sest kellel saaks olla midagi linnamaasturi vastu, mis on täielikult oma praktilisuse säilitanud, kuid võib soovi korral nii mõnelegi sportautole tagatulesid näidata?

Ja nii juhtuski, et aastal 2004 said kliendid käed külge lüüa Forester XT-le, mille kapoti all pesitses WRX-sugemetega turbotatud kaheliitrine boksermootor. Subaru keeras vinti veel rohkem peale ning lasi aasta hiljem Jaapani turu jaoks välja ka WRX STI mootoriga Forester STI.

Nüüdseks on Forester STI saavutanud kultusauto staatuse, kuid ega ka erinevad XT-d pikalt maha jää. Kõige suuremat väärtust omab fännide jaoks 2006nda aasta XT, mille käsikastiga versiooni on nimetatud „kõrgema kliirensiga WRX-iks“. Möödunud on üle kümne aasta – mis on uut?

Foto: Liis Tetsov
XT SPORT

Uus, neljanda põlvkonna Forester XT on jätkuvalt põhimõtetele truu, kombineerides praktilisuse ja kiiruse. Kuid seekord on võrrandisse lisatud uus põhimõte – Subaru on aru saanud, et selliseid mudeleid ostes tahetakse kõige enam „keha ja südant“, mitte niivõrd kõrgeima riiuli lisavarustust. Senistele kallihinnalistele ja kõrgelt varustatud XT-dele ongi nüüd vastukaaluks loodud XT Sport.

See varustusaste lubab ostjal nautida kõike, mis defineerib XT – nelikvedu, praktiline ja maastikuvõimekas platvorm, kaheliitrine turbobokser ja hunt-lambanahas staatus.

Välja on aga jäetud suur osa mitte-nii-vajalikke lisasid, näiteks nupust käivitus, võtmeta sisenemine, nupust suletav tagaluuk, elektriline katuseluuk, juhiistme mälufunktsioon jne. Tulemus – XT Spordi hind on 30 900€, jäädes täpselt Foresteride valiku kuldseks keskteeks 25 000€ baasmudeli ja 35 390€ tippmudeli vahele.

VEEL NUMBREID

Selle raha eest saab kaasa mitu kõnekat numbrit: 240 hobust, 350 njuutonmeetrit, koos juhiga ca 1690 kg, 7,5 sekundit nullist sajani, 221 km/h tippkiirus, 22 cm kliirensit ning 505 liitrit ruumi pagasile (istmed alla klappides 1564).

See tähendab, et Forester XT ei ole mitte ainult kiirenduses ja veerandmiilil märgatavalt kiirem oma lähikonkurentidest (Mazda CX-5, Honda CR-V, Ford Edge), vaid ka mitmetest auväärt sportautodest (Toyobaru BRZ86, Mazda MX-5, aga ka nii mõnedki 80ndate-90ndate Ferrarid ja Porsched). Kuid kellel neist oleks vastu panna säärast praktilisust?

XT mahutab mugavalt ja ruumikalt ning ilma igasuguste mööndusteta viis reisijat ning kõik nende kompsud. Kui istmed alla klappida, võib üksteise peale laduda mitu täiesti ühes tükis ja täismõõdus jalgratast, kui aga näiteks kolida soovid, võid sappa haakida ka kuni kahetonnise järelhaagise.

Täislastis XT kütusekulu jääb 8-9 liitri kanti „sajale“, haagisega jäi see paraku proovimata. Kuigi ökoauto klassi XT kindlasti ei liigitu, ei ole see mootori potentsiaali arvestades ka väga halb tulemus.

ÜLELIIGSEID LISASID EI IGATSE

XT Spordil on olemas kõik eluks vajalikud lisad, mille kohta saab täpsemalt lugeda siit . Ainuke, millest ma pärast paaritunnist sõitu puudust hakkan tundma, on mugavamad istmed – nii mõnigi autosse istunu võrdles elamust kaubikuga. Samas on väljavaade kabiinist tänu suurtele akendele ja peeglitele ning peenikestele piilaritele suurepärane.

Kabiinist leiab ka uuendatud infolustisüsteemi, kuigi kõik teised ekraanid koos graafikaga on juba vanad tuttavad kõigile, kes viimase viie aasta Subarutega sõitnud on. Samas – mis pole katki, ei vaja parandamist. Kõik vajaliku sõidustatistika saab oma äranägemise järgi kuvada nii rooli taha armatuurile kui ka keskkonsooli kohal olevale ekraanile.

Kui soovid natuke teistest Foresteridest eristuda, tasub aga valida Trailrunner pakett, mis lisab edevad rattakoopaäärised, küljekarbikaitsed ning Trailrunner kleepsud külgedel. Proovisõiduauto värvikombinatsioon muutis see pakett igatahes pilkupüüdvamaks, kuid minetas samas pisut “hunt-lambanahas” väärtust.

PEHME JA TALTSAS HUNT LAMBANAHAS

Tavasõidul on Forester XT Sport taltsas ja pehme, ka heliisolatsioon on võrreldes mõni aasta vanema mudeliga kõvasti paranenud. Hoolimata laiadest ratastest ei tiri rool aukudes käest ning vedrustus silub maasturile omaselt konarusi.

Rooliratas on kerge ja kiire, roolitunnetus aga on paraku veidi mannetu ning päris WRX-iga võrdlust ei kannata. Ka on kahju sellest, et XT-d pakutakse vaid labadega varustatud CVT-kastiga – see annab mulle ka põhjust ennustada, et hinnalist kultusautot uuest põlvkonnast enam ei saa.

This slideshow requires JavaScript.

RALLIKA SÜDA, RALLIKA JA MAASTURI SÕIDUREŽIIMID

Nendele, kes on tuttavad WRX-i ja STI sõidurežiimidega, tuleb tõenäoliselt meeldiva üllatusena, et ka Forester XT on varustatud Intelligent, Sport ja Sport Sharp sõiduprofiilidega. Peamised erinevused seisnevad gaasipedaali tundlikkuses ning CVT-automaatkasti seadistuses.

Intelligent on sobivaim ökosõiduks – CVT eelistab madalaid pöördeid ning gaasipedaali tundlikkus muutub vastavalt sõidustiilile.

Vajutades roolil nuppu Sport, muutub gaasipedaal tundlikumaks ning CVT lubab mootoril kauem kõrgematel pööretel püsida, enne kui käiku vahetama tõttab. Lisaks muutub ka labadega sekkumine praktilisemaks – näiteks käikudega pidurdamise efektiivsus kasvab tuntavalt.

Lõbusaimaks lähevad asjad loomulikult aga sportlikeimas, Sport Sharp profiilis. Varasemalt kuuekäiguline CVT saab nüüd juurde seitsmenda ja kaheksanda käigu ning keskendub rohkem mootori magusatel pööretel hoidmisele. Ka gaasipedaal on veelgi tundlikum, kuid jääb tsiviliseerituse piiresse – STI-likku päästikut oodata ei tasu.

XT on varustatud ka maastikusõidu jaoks mõeldud X-Mode režiimiga, mis muuhulgas lühendab käiguülekandeid, muudab veojõukontrolli tundlikumaks, lülitab välja lukustuva siduri ja sisse mäepidurdusabi.

Kõige koostöö tulemusena väheneb rataste tühjakäimine, kasvab maasse suunduv jõud ning väheneb võimalus, et pidurid kallakult laskudes blokeeruvad. Režiimi saab sisse ja välja lülitada käigukangi juures asuvalt nupult, automaatne väljalülitus juhtub pärast kiiruse kasvamist 30 km/h-ni.

KOKKUVÕTTEKS

Uus Forester XT on taltsam kui dekaadivanune põlvkond, samas toomata liialt palju uusi tuuli näiteks viieaastase mudeliga võrreldes.

Küll aga tuleb kiita Subaru lähenemist – saada pikalt kulukad ja vajamatud lisad, me teame, et Sa tahad enim vaid mootorit ja platvormi! Kui Sulle meeldib olla hunt lambanahas ning tähelepandamatult kulgeda ja provokatsioonide korral kõiki üllatada, on raske leida selleks sobivamat autot.

PLUSSID

Praktilisus
Hunt lambanahas
Erk mootor
Sõidurežiimid igaks olukorraks
Mürasummutus

MIINUSED

Käsikasti ei pakuta
Istmed võiks mugavamad olla
Liiga sarnane juba viieaastasele mudelile

Pildid: Veli V. Rajasaaar, Liis Tetsov, Ylle Rajasaar

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN