Teisipäev, 21. mai 2024
Inimeste turvalisuse tagamiseks kasutatav tehnoloogia areneb küll pidevalt, kuid viimatine Dubai politsei läbimurre on kui ulmefilmist – mõrvar tabati tema ajulaineid lugedes.

Dubai kasutab mitmeid turvalahendusi, mis on valdkonnas eesrindlikud – näiteks tehisintellekti rakendamine liiklusrikkujate tabamiseks ja tagaotsitavate inimeste leidmiseks või  võimsa Falcon Eye 2 satelliidi kasutamine piiride jälgimiseks ja sõjaväe abistamiseks. Osa Dubai tulevikuvisioonist on ka robotid tänavaid patrullimas.

Hiljuti aga otsustati ühel uurimisel rakendada tehnoloogiat, mida umbes aasta aega arendatud. See võimaldab kahtlusaluse “mõistusse piiluda”. Tõsi, see on kirjanduslik liialdus – tegelikult loeb tehnoloogia ajus toimuvaid reaktsioone ja protsesse, järelduste tegemine jääb siiski inimestele.

Uurimise all oli ühes laohoones toimunud tapmine. Uudne tehnoloogia, mida hellitavalt kutsutakse “mälujäljeks”, võeti esmalt kasutusele politseiuurijate endi peal ning kaardistati ära aju reaktsioonid piltidele mõrvapaigast.

Edasi toodi mängu juba kahtlusalune – tema aju reageeris tugevalt pildile mõrvarelvast ning edasise küsitlemise käigus tunnistaski ta üles nii roima kui selle plaanitsemise etapid.

Selliste tehnoloogiate loomine ja kasutamine on osa Dubai tulevikuvisioonist, mille eesmärk on sarnane nii mõnelegi loole ja filmile – peatada kuritöö juba enne, kui see juhtub.

Foto: Shutterstock

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN