Esmaspäev, 15. aprill 2024
Äpitaksoplatvorm Bolt ja selle allharu, toidukuller Bolt Food on teada andnud uuendustest, mis valdavalt on seotud COVID 19 viiruse leviku tõkestamisega, üks aga taksosõidu odavnemisega – Electricu kategoorias langetati hindu. Bolti juhtide tervise eest tuleb hea seista ka klientidel, sest erilisi kaitsevahendeid viiruse vastu ei ole.

13. märtsist alates on Bolt Electricu kategooria hinnad samal tasemel Bolt põhikategooria hindadega. Ettevõte rõhub keskkonnasõbraliku liikumisviisi ja elektritranspordi populariseerimise vajalikkusele Tallinnas. See uudis pole COVID 19 ehk koroonaviiruse levikuga seotud ent teeb võimalikuks kriisi ajal lihtsamalt (ja heitevabalt) liikuma pääseda.

Bolt Food aga läks möödunud nädalal üle kontaktivabale toidu kohaletoimetamisele ja lisas 16. märtsil oma teenuste hulka ka poest toidu kojutellimise võimaluse, esialgu küll vaid Tallinnas, Westmani Äri valikust. 

Madalam hind võiks meelitada rohkem kasutama e-taksot

Electricu kategooria hinnalangetus ongi vastus Bolti kliendi soovidele, kellest 92,7% vastasid mullu novembris tehtud küsitlusele, et soovivad näha ettevõtete algatusi igapäevaelus suunata neid keskkonnahoidlikumalt käituma ja 81,9% kinnitasid, et tellivad elektritakso kui selle hind ei oleks teiste kategooriatega võrreldes kõrgem.

Varasemalt oleme soovitanud tellida võimalusel Electric kategooriast taksot, et toetada juhtide innovaatilisust ning ka nende suuremale sissetulekule kaasa aidata: tavaelus sõidavad elektrilised taksod korraga nii Bolt kui Electricu all, et tagada piisav arv tellimusi. Tesla Model X ja S puhul on lubatud juhtide sõnul ka Premium. Kategooria kallim hind tõi juhi taskusse paar lisaeurot. 

Boltis teenust osutavate elektriautode hulka ettevõte ei ütle, aga tegu on kuni nelja aasta vanuste autodega. Electricu kasutajale sõidab kõige tõenäolisemalt ette kas esimese või teise generatsiooni Nissan Leaf.

Viimaseid rendivad juhid enim Elepordilt ja need on 40 kW akupakiga, mis võimaldavad vahelaadimisteta sõita 200 ja enam kilomeetrit. Ka Välk takso juhid võtavad aeg-ajalt Bolti tellimusi vastu. 

Olles pidev Electricu kasutaja võin juhtide kohta öelda vaid häid sõnu: viisakad, rahulikud liiklejad, autod on puhtad ja juttu jätkub kauemaks. Sestap olengi kursis, kui palju elektritaksosid kasutatakse ning mida juhid ise asjast arvavad.

Elektriliste taksode hinna ühtlustamine Bolti põhikategooria hindadega on ühelt poolt asjade loogiline käik kuna enam ei ole elektriauto mingi ilmaime.

Kas see aga juhte rõõmustab? Ilmselt peavad nad vähemalt mõnda aega jätkama nii Bolti kui ka Electricu kategoorias sõitmist, sest inimesed on oma harjumuste küüsis.

Võimalik, et elektritaksod pannakse ühel päeval taas ühte patta tavataksodega Bolti põhikategoorias nagu korra juba on tehtud, sest hind on ju sama. Eks me näe.

Varasemalt on Electricu hindu langetatud Tartus ja seal on toimunud hüppeline elektritaksode tellimise kasv. Tööd on rohkem, käive suurem, aga kui rahul juhid sellise elukorraldusega tegelikult on?

Uuenenud hinnakirja järgi on kategooria stardihind 1,19 eurot, kilomeetri hind 39 senti ning minuti maksumus 14 senti. Minimaalne sõiduhind elektrikategoorias on 2.50 eurot.

Bolt Food alustas toidu kojuvedu

Esmaspäeval, 16. märtsil alustas Bolt Food toidukaupade kohaletoomisega. Esimene liitunud toidupood on Westmani Äri, õige pea lisanduvad platvormile ka Selver ja Stockmann Tallinnas.

Kliendid saavad tellida kõiki esmavajalikke toidukaupu, sealhulgas puu- ja juurvilju, muna- ja piimatooteid, lihatooteid, kuivaineid ja kodutarbeid. 

Toidupoest tellimiseks tuleb laadida Bolt Food nutirakendus. Kauba tellimine poest toimib nagu restoranidest tellides – rakendusest tuleb valida soovitud toidupoe nimi ja sealt vastavad kaubad.

Enne tellimuse kinnitamist näitab rakendus tellimuse hinda ja kojutoomise orienteeruvat aega. Pangakaardi andmeid sisestades on võimalik äpisiseselt tellimuse eest tasuda. 

Sarnaselt teiste Bolt Foodi tellimustega toimetatakse kaup kohale kontaktivabalt ehk kuller jätab koti eelnevalt lepitud kohta. Oluline on, et kulleri ja tellija vahemaa oleks vähemalt 2 meetrit. 

Uurisin ka, kui palju maksab kojutoomine keskmiselt ning millises piirkonnas teenust osutatakse, sellele küsimusele ei ole veel vastust. Küllap selgub lähipäevil. 

Kuidas kaitseb Bolt oma juhte ja kullereid?

Koroonaviiruse hoomamatu levik paneb muretsema nende pärast, kes igapäevaselt paljude inimeste teenindamisega kokku puutuvad. Jaan Lašmanov, Bolti PR-isik vastas küsimustele, kas ja kuidas Bolti juhte juhendatakse end kaitsma ja kas kasutusele on võetud lisameetmeid, väga lakooniliselt:

“Julgustame nii Bolti juhte, kullereid kui ka kliente jälgima WHO ja Terviseameti soovitusi viiruse leviku tõkestamiseks. Neis riikides, kus levik on olnud laialdane, oleme saatnud välja ka meeldetuletused peamistest ennetusvõimalustest.”

Vastavasisuline blogipostitus ilmus Bolti lehel 13. märtsil. Juhtidel tuleb hoolitseda isikliku hügieeni eest, autode kohta pole erijuhiseid antud. Maskide jagamist ei peeta vajalikuks, juhtidele on antud desogeel. Bolt Foodi kulleritel puudub kontakt toiduga, erimeetmeid rakendada pole vaja. 

Kui juht või kuller rivist välja langeb haiguse tõttu, Bolt talle saamata jäänud töötasu ei kompenseeri, sest juhid on ise endale tööandjad. 

Hea klient on terve ja hooliv

Nagu rõhutas peaminister Jüri Ratas 16. märtsi pärastlõunasel pressikonverentsil, elame kriisi üle kui üksteisest lugu peame, märkame ja aitame. 

Ärge tellige taksot (kas Bolti või mõnd teist) kui olete haiged, ehkki see võib tunduda hea mõttena näiteks arsti juurde minekul. Arst palub teil nagunii kodus olla kuni suurem nakkusoht möödas. 

Kui tunnete end kehvasti, aga sõit on vältimatu, katke suu ja nina maskiga ja vältige igasuguseid lähikontakte. Taksos ust sulgedes või turvavööd kinnitades on soovitav kanda kindaid või käed kohe desinfitseerida: see on pisike ruum ja olenemata õhuvahetusest meeldib pisikutel seal pidu pidada. 

Aus oleks taksojuhti ka hoiatada, et olete tõbine. Aga tõsi, siis on tal õigus teie teenindamisest keelduda. Niisiis tagasi selle alapealkirja teise lõigu juurde: ärge sõitke haigena ei taksoga ega bussiga.

Lühirendiauto on samuti üks võimalikest valikutest, aga seda juhul kui sõitmise lõppedes rendiauto uute kasutajate huvides korralikult desinfitseeritud saab. Tegelikult pole see lahendus, viirushaigusega tuleb end kodus ravida.

Loe siit, kuidas lühirendiautot puhastada

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN