Esmaspäev, 15. juuli 2024
Euro NCAP andis seitsmele uudismudelile turvalisuse hinnangu. Teiste seas sai tärnid kirja Audi esimene elektriauto e-Tron. Koostöös sõsrarorganisatsiooni Australasian NCAPiga testiti Toyota Corolla universaali ja sedaani, mis samuti said viis tärni ehk maksimumi.

Euroopa uute autode hindamisprogramm Euro NCAP on viimastel aastatel hindamismetoodikaid täiendanud ning hindab eraldi standardvarustuses ja lisapaketiga mudeliversioone. Näiteks sai linnamaastur Citroen C5 Aircross standardvarustuses vaid 4 tärni, turvalisadega koos andis Euro NCAP autole 5 tärni.

Seekord aga võeti letti seitse uudismudelit: Audi e-tron elektriauto, VW väike linnadžiip T-Cross ja Lexuse seni pisim noobelmaastur UX. Avalikustati ka Mazda3, Renault Clio V ja uue põlvkonna Toyota Corolla ning RAV4 linnamaasturi tulemused.

Uued meetodid annavad täpsema tulemuse

Kõik seitse sõidukit, mida testiti kõige uuemate meetoditega, said maksimumi ehk viis tärni. Lisaks uudsele “standard-lisavarustus” hindamisele vaatab Euro NCAP üle ka sõidukite automatiseerituse ehk SAE taseme ja annab hinde nende sooritusvõimele.

Neli seitsmest võeti ette nii bensiini- kui diiselversioonis. Toyota Corolla, RAV4 ja UX-noobeldžiip võeti letti aga hübriidajami-variandis.

Toyota Corolla puhul kasutati sõsarorganisatsiooni Australasian NCAP abi ja testiti ära nii universaal- kui ka sedaanversioon. Mõlemad said maksimumtulemuse.

Clio V ja Mazda 3, mis konkureerivad omavahel väikeautode segmendis, teenisid mõlemad samuti 5 tärni, saavutades eriti kõrged punktid täiskasvanud sõitjate ja laste testides. See teeb nimetatutest esikoharivaalid kogu segmendi parimate seas.

Superminide klassis tegi aga pisike T-Cross toreda tulemuse: uue põlvkonna Polo, mille põhjale on ehitatud ka uus tilluke maasturitaoline, näitas end heast küljest juba 2017. aasta testides.

T-Crossile on lisatud veelgi turvavarustus, näiteks rajalt kaldumise abi ning muid kriitilistes olukordades õnnetust ennetavaid süsteeme.

Audi 4×4 täiselektriline maasturilaadset saab võrrelda Tesla Model 3ga (kuigi loogilisem oleks Model X, aga seda pole testitud) ning Jaguar I-Pace džiibi ja Nissan Leafiga. Kõiki nimetatud elektriautosid on testitud samadel alustel.

Autotootjad pingutavad kõvasti

Michiel van Ratingen, Euro NCAPi peasekretar tõdes rõõmuga, et autotootjad pingutavad üha enam sõitjate ja liiklejate turvalisuse nimel:

 “On rõõmustav, et kõik tootjad said kirja hea tulemuse, olenemata auto suurusest, tüübist või kütuseliigist. Uued autod on juba praegu ajast ees ning turvalisuse mõttes hästi varustatud. Sõidukid pakuvad juba praegu hulgaliselt tehnoloogiat, millest me paar aastat tagasi unistadagi ei osanud,” ütles Ratingen.

Ta lisas, et tootjad peavad vastama ostjate ootustele ning käima kaasas turu muutustega ja euroametnike nõudmistega: “Nagu näha, on uudsed turvaabid saanud standardiks paljudel Euroopas müüdavatel mudelitel.”

Tagantpoolt ettepoole

Euro NCAP lehel saab tulpasid klikkides võluda välja tänavuste testitud mudelite paremusjärjestuse. Liigume tagantpoolt ettepoole: siin on näha, et standardvarustuses C5 Aircross on 4, lisadega aga 5 tärni.

 

Ja nüüd tuleme tabeliga teistpidi vastu, ehk vaatame üle üldarvestuses parimad. Siit näeb, et VW T-Cross on kõigi tänavu testitud sõidukite seas kõige kõrgemal positsioonil, järgneb Mazda3 ja siis juba Seat Tarraco.

Loe siit, mis on Euro NCAP ja millega seda süüakse

Allikas: Euro NCAP pressiruum

KOMMENTEERI SIIN