Teisipäev, 18. juuni 2024
Soome lennufirma Finnair alustas reisijate ja nende käsipagasi kaalumist. Kaalule astumine on vabatahtlik. Kogutud andmed annavad kaasajastatud teavet lendude kogukaalu, lasti tasakaalustatuse ja kütusekulu kohta.

30. oktoobrist kuni novembri lõpuni liigub Helsingi Vantaa lennuväljal väravast väravasse kaal, kuhu palutakse käsipagasiga reisijatel enne lennule minemist astuda. Kõikide vabatahtlikult end ja oma käsipagasit kaaluda lubanud reisijate kogukaalust koorub “keskmise reisija” profiil.

Praegu kasutab Finnair EASA ette antud standardkaale, mis kehtivad alates 2009. aastast. Selle järgi kaalub keskmine meesreisija koos käsipagasiga 88 kg, naine 70 kg ja 12-aastane laps 35 kg.

REISI ISELOOM JA SIHTKOHT MÕJUTAVAD KAALU

Ehkki avalik kaalule astumine tekitab väikest piinlikkust, on esimeste päevade jooksul lubanud end üle kaaluda mitusada reisijat. Soomlased võtavad Finnairi kampaaniat kui võimalust aidata kodumaisel lennufirmal veelgi paremat ja keskkonnasäästlikumat teenust osutada. Teised reisijad järgivad nende eeskuju.

Finnair saab tänu vastutulelikele vabatahtlikele kujundada tüüpilise lennureisija profiili, mis on erinev talvel ja suvel, sihtkohtade võrdluses ning reisi eesmärgi osas.

Talvisel hooajal kaalub keskmine lennureisija oluliselt rohkem: tal on seljas rasked rõivad ning jalas paksu tallaga saapad. Ka pannakse kohvrisse kaasa hulga rohkem asju.

Suur vahe on, kas lennatakse ärikohtumisele või suvepuhkusele. Ärireisija pakib maksimaalselt kolme päeva riided kaasa, enamasti aga on tal kaasas vaid läptop ja paar hädavajalikku eset. Suvepuhkusele minnakse piripungil pagasiga.

Aasiasse lendavad lainerid on kergemad kui need, mis näiteks Tenerifele suunduvad – asiaadid on oluliselt väiksemad ja kergemad kui soomlased ning sellest tulenevalt on ka reisijaprofiil neil lendudel täiesti erinev.

KAALUKAMPAANIA JÄTKUB KEVADEL

Esimese kuu jooksul kogutakse andmeid paarisajalt reisijalt, seejärel hindab Finnair, kui palju on vaja lisaandemete jaoks inimesi kevadel üle kaaluda. Hinnaguliselt oleks vaja vähemalt paari tuhande inimese andmeid, et saada tõsiseltvõetavat tulemust.

Kaalule astub reisija koos käsipagasiga, ning tulemust näeb üksnes teenindaja. Saadud andmed on anonüümsed, kirja läheb inimese vanus, sugu, reisi eesmärk, klass kus reisitakse ja mitu kotti käsipagas sisaldab.

Finnairi lubab äriklassis lendajal kaasa võtta kuni 10 kg käsipagasit, tavaklassis 8 kg. Pagas peab mahtuma pagasiriiulisse ning soovitavalt on käsipagas kuni 2-esemeline: lisaks kohvrile ka käekott või arvutikott.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Ärge siis häbenege Finnairi kampaanias osalemast, kui Vantaa lennuväljal oma väravas kohtate lahket teenindajat koos kaaluga.

Kui talvel ei julge, siis kevadel ehk on parem tunne kaalule astuda – jõulujärgne trenniperiood kenasti tehtud ning raskeid talverõivaid pole ka vaja enam seljas kaasas kanda…

Allikas ja pilt: Finnairi pressituba

KOMMENTEERI SIIN