Esmaspäev, 15. juuli 2024
Liiklustalgud tulevad taas. Seekord otsitakse joodikuid. Roolijoodikuid! PPA palub meie kõigi abi joodikjuhtide avastamisel. Tänavu on nende tõttu toimunud juba üle kahesaja avarii. Seda on rohkem kui üks ühe päeva kohta.

Politsei kutsub inimesi kuni 14. juulini aadressil www.liiklustalgud.ee üles märkima teid, kus sõidavad joobes juhid.

Viimase viie aasta jooksul ei ole olukord liikluses paranenud, sh pole vähemaks jäänud inimesi, kes kipuvad purjuspäi autorooli istuma.

Haruldased on puhumisreidid, kus politsei ühtegi joobes autojuhti ei avasta. Selleks, et liikluses järelevalvet paremini planeerida, kutsub politsei esmakordselt inimesi üles märkima kohalikke teid, kus nad on märganud joobes juhte sõitmas.

Klassikaline purjus juhi põhjustatud raske liiklusõnnetus toimub just väikese liiklusega teel, kust hommikul leitakse teelt välja sõitnud autovrakk. Seega on seekordsetel liiklustalgutel politsei fookuses hajaasustusega kohad, väiksemad linnad ja kohalikud teed.

Kriminaalses joobes juhte märgatakse nende ebakindla sõidustiili tõttu teiste liiklejate poolt paremini kui kergemaid rikkujaid. Seetõttu sõltub raskete rikkujate tabamine politseioperatsioonidest vähem kui kergemate rikkujate tabamine.

Politseikolnelleitnant Sirle Loigo sõnul pole saladus, et politsei väiksematesse kohtadesse sageli ei jõua ning see oleks ka mõeldamatu:

„Seepärast palumegi kohalike elanike abi, kes teavad kõige paremini, milline on purjus juhi trajektoor. Hea meel on tõdeda, et juba täna annavad inimesed meile 112 helistades teada, kui nad liikluses näevad joobes juhti, et saaksime koheselt reageerida. Kaardirakendus annab aga juurde täiendava võimaluse teavitamiseks ja aitab meil planeerida järelevalvet nii, et oleksime õigel ajal õiges kohas.“ rääkis Loigo.

“Palume lisaks konkreetsele teele märkida ka võimalikult täpselt nädalapäevad ja kellaajad, millal joobes juht seal reeglina sõidab. See on meie kõigi huvides, et joobes autojuht liiklusest kõrvaldataks.” sõnas Loigo.

Käesoleval aastal on politsei kontrollinud umbes 560 000 sõidukijuhi kainust ja tabanud üle 3000 alkoholi tarvitanud juhti. Joobes juhid on põhjustanud 206 liiklusõnnetust, milles on viga saanud 51 inimest.

2023. aastal sai 134 inimest kannatada avariides, kus üheks osapooleks oli joodik ja hukkus roolijoodiku süül liikluses 12 inimest, 2022. aastal 14.

2023. aasta liikluskuritegude statistikat saab lugeda siit. Lisaks alkoholijoobes juhtidele on roolis ohtlikud ka narkojoobes juhid – neistki tuleks PPA-le teada anda. Kui kaardirakendust käepärast pole, võiks helistada 112 ja järgida ülal Sirle Loigo toodud soovitusi.

Loe siit, kuidas aastate jooksul inimeste teadlikkus roolijoodikute osas tõusnud on.

Kaanepilt: Pixabay

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN