Esmaspäev, 15. juuli 2024
WWCOTY ehk Maailma naiste aasta auto tänavuste finalistide nimekiri on selgunud. Nimekirja kuuest kategooriast leiab ühtekokku 60 mudelit, mis pälvisid kõige rohkem poolthääli. 25 naiskohtunikul seisab ees keeruline töö, valida igas kategoorias viis paremat ning nende seast omakorda nimetada üks ja ainus tiitlivõitja.

25 kohtunikku 22 riigist nimetasid kuues kategoorias ja ühes erikategoorias igaüks 25 nende meelest parimat sõidukit. Ühtekokku kuhjus peakohtuniku Sandy Myhre’ lauale 450 mudelinime, millest tuli välja sõeluda enim hääli saanud.

WWCOTY Master List ehk finalistide nimekiri jaguneb kuue kategooria vahel: pereauto, mõistliku hinnaga auto, SUV/krossover, noobelsõiduk, sportauto ja nn. roheline auto ehk ökosõiduk. Finaali pääses igas kategoorias koguni 10 mudelit. Seitsmes, “unistuste auto” kategooria on aga siiani saladus, selle alajaotuse finalistid tehakse teatavaks lõpphääletusel.

WWCOTY kohtunike töö läheb nüüd hooga edasi.  30. oktoobriks hiljemalt peab iga naiskohtunik 25st valima kõigis kategkooriates neli paremat mudelit. 11. novembril saavad avalikuks need kõige-kõigemad, mille seast valitakse kategooriate üldvõitjad ja WWCOTY tiitlivõitja.

WWCOTY 2017. AASTA FINALISTD

PEREAUTO

MÕISTLIKU HINNAGA AUTO

ÖKOAUTO

SUV/KROSSOVER

SPORTAUTO

NOOBELAUTO

HEA AUTO TUNNEB ÄRA IGAL JUHUL

Sandy Myhre, võistluse peakohtunik ütleb, et tal on huvitav näha, kuidas ei rahvus, riik ega nahavärv ei muuda inimeste auto-eelistusi: liidrid eristuvad igal pool.

“Finalistide seas on igas kategoorias omad absoluutsed liidrid. Hea auto on hea auto ning selle tunneb ära kohtunik ükskõik, millises maailma nurgas. Mis eriti tore, kui me võrdlesime eelmise aasta Maailma aasta auto finaliste ja lõpptulemust, siis selgus, et vahet pole, kas oled mees või naine (WCOTY kohtunikud on 90% mehed), parim auto (Jaguar F-Pace eelmisel aastal) võidab igal juhul.”

WWCOTY kohtunik, Accelerista vastutav väljaandja Ylle Rajasaar tõdeb, et samal ajal kui rahvusvahelised aasta auto valimised kannatavad publiku huvipuuduse all, sest neil pole reaalse eluga suurt midagi pistmist, on naiste auto valimised tõusuteel.

“WWCOTY asutati kunagi vastukaaluks Euroopa aasta autole ja Maailma aasta autole, kus enamus kohtunikke on mehed, selleks, et naiste häält kuuldavamaks teha. Täna see hääl juba kostab, mida on tõestanud ka tiitli võitnud autofirmade suur rõõm meie töö üle.”

“Eks iga asi ammendab end aja jooksul, nii ka erinevad autokonkursid. Ühte on WWCOTY näidanud küll – ole sa Vietnamist või Hiinast, Uruguaist või Eestist, kui sa oled professionaalne autohindaja, tunned sa hea auto igal juhul ära. Hea auto ei jää tähelepanuta – ja see võiks olla üks argument, miks konkurssidega jätkata, ehk veidi värskemal moel,” lisab Rajasaar.

“Värsked uuringud on näidanud, et inimene, kes ostab autot, ei hooli suuremat elustiilivlogijate ja -blogijate “mina olin siin” ilupiltidest ja plärast vaid tahab professionaalset abi ja nõu. Müügisalongide asjatundliku suunamise kõrval on ja loodetavasti jääb oluliseks ka asjatundliku autoajakirjaniku arvamus.”

SUUR OSA LEMMIKUID ON FINAALIS

Ylle Rajasaar tõdeb, et tänavuste lemmikute nimekirja koostamine oli suhteliselt lihtne: “Ma aiman, et mitu minu listis teistest peajagu üle olnud mudelit ei ole mingi minu kiiks vaid üldine tõdemus. Mul on siiralt hea meel, et peaaegu kõik isiklikud favoriidid on sisse saanud ka finaalloetellu. Loodan, et mõni neist jõuab ka superfinaali.”

“Tõsi, on üks “supersooritaja”, mille finalistide sekka jõudmist ma väga-väga lootsin, Lexus LC. Aga et kirja võib panna vaid need autod, millega sõitnud oled, siis võib LC jõuda 2018. aasta nimekirja, kuna osas riikides seda alles esitletakse ning kohtunikud saavad järk-järgult isikliku kogemuse. Lootma peab!”

Rajasaar ütleb, et tal on eriti hea meel näha finalistide nimekirjas Mazda CX5 – linnamaasturit ja Hyundai Ioniqu kõiki kolme varianti: “Ma hakkan ennast kordama juba, aga CX5 on olnud tänavune suurüllataja ning Ioniq väärib nii elektrilise-, hübriidse-  kui pistikhübriidsena kohta ökoautode seas.”

Kuue kategooria suurfavoriite ei nõustu Rajasaar arusaadavalt nimetama, ootustest-lootustest saab rääkida pärast 11. novembrit, kui on käes superfinalistide nimekirja avalikustamise aeg.

Küsimuse peale, milline auto võidab tänavu tiitli, muigab ta napilt: “Ehk annab EAA aimu, Eesti autoajakirjanike valitud esikuuikus ainult tugevad tegijad ongi… eks me näe.” Eesti aasta auto 2018 tiitlivõitja selgub novembri lõpus.

Autode iludusvõistlusi alga: Eesti aasta auto 2018 esikuuik selgunud, WWCOTY nimekiri lukus. Anna oma hääl!

Allikas: WWCOTY Kaanepilt: Jaguar – Land Rover

KOMMENTEERI SIIN