Teisipäev, 14. jaanuar 2025
Üks Accelerista lugejatest juhtis hiljuti mu tähelepanu omamoodi turvatoolilahendusele, mis võimaldab tagaistmele mahutada kolme asemel neli last. Kuid kas see on Eestis üldse lubatud?

Neli last tagaistmel – tihtilugu ei mahu tavapärasele kolmekohalisele tagaistmele isegi kolm turvatooli. Kuid neli? Kuidas? Tuleb välja, et Ühendkuningriigi firma Multimac toodab turvatooli, mis on nagu neljakohaline lisapink, mis kinnitub auto kandmiku külge.

Multimac neljakohaline turvatool

Turvatooli kodulehel on jutt ilus – levinumate autode jaoks on olemas sobivad versioonid, mis täpselt tagaistmete jaoks kohandatud. Nende paigaldamine pole tavapärane “klõps Isofixi”, vaid veidi keerukam – Ühendkuningriigis näiteks tegelevad nende sobitamisega isegi eraldi firmad. Kuid juhised tulevad kaasa ja hakkama peaks saama igaüks.

Kui istmed sees, siis võib sinna panna neli last, kusjuures äärmistesse on lubatud isegi väiksemat kasvu täiskasvanud, kuid seda vaid tavalist turvavööd kasutada lubava lisavidinaga. Kas see on mugav – kindlasti mitte, kuid see on tehtav.

Loomulikult tekivad aga kohe küsimused – kui turvaline see on? Mida arvavad sellest meie asjakohased institutsioonid? Mis juhtub, kui politseipatrull kinni peab ja viiekohalisest autost kuus inimest leiab?

Multimac neljakohaline turvatool

Turvalisuse osas tuleb usaldada erinevaid sertifikatsioone nagu ECE R129 ja tootjafirma poolt tehtud kokkupõrketeste – muuhulgas Rootsi VTI omi. Kuid PPA ja Transpordiameti arvamust tuli järele küsida ja huvitaval kombel paistis esialgu, et riigiasutused jäävad eri arvamustele.

Transpordiameti poolt vastas tehnoosakonna ekspert Mart Linna:

Antud ettevõtte kodulehel on selgelt kirjutatud, et viidatud toode vastab ECE R129 i-Size eeskirjale, mida nõutakse alates tänavuse aasta 1. septembrist Euroopa Liidus müüdavatelt turvaistmetelt. Olulise muudatusena nõuab regulatsioon turvaistmete puhul kohustuslikke külgkokkupõrke teste, mida varasem ei hõlmanud. Nõnda ei tohiks olla ühtegi takistust antud toote turule toomisel ja kasutamisel.

PPA poolelt vastas Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvetalituse juht Taavi Kirss:

Politsei lähtub oma töös sõiduki registreerimistunnistusel olevast istekohtade arvust. Sõiduki tootja on konkreetsele sõidukile ette näinud tehnilised lahendused ja need vastavad teatud ohutuse standarditele. Juhul, kui soovitakse sõidukil teha muutusi, tuleb need kooskõlastada ka Transpordimetiga. Meie lähtume oma töös Liiklusseaduse nõuetest, et tagada kõikide liiklejate ohutus.

Seega tekkis vastandlik olukord: kõik nõuded turu jaoks on täidetud, kuid PPA jaoks on murekohaks kohtade arv registreerimistunnistusel. Kas õige teguviis oleks püüda Transpordiameti kaudu registreerida oma sõiduk rohkemakohaliseks, kui sellist lahendust kasutada? Kas see võib tekitada lisaprobleeme, kui neljakohaline tagaiste nüüd kuuekohaliseks registreeritud sõidukist välja tõsta ning viiekohalisena liigelda?

See ei lähe mitte – meil on vaja selgust! Seega loomulikult põrgatasin TRAM-i vastuse PPA-le ja vastupidi. Seekord võeti rohkem aega isekeskis arutada, kuid vastus tuli vägagi selge.

Vastas politseikolonelleitnant Sirle Loigo:

PPA on asunud nii Transpordiameti kui ka Kliimaministeeriumiga ühisele seisukohale, et antud turvaseade on Eesti õigusega kooskõlas ja lähtuvalt rahvusvahelisest kokkuleppest on selle kasutamine lubatud.

Liiklusseaduse § 34 lõike 2 ütleb, et sõitjaid tohib vedada ainult valmistaja poolt sõidukis ettenähtud kohtadel ja viisil. Paragrahv 36 kehtestab lapse ohutust tagavad lisanõuded ning § 36 lõige 6 ütleb, et kui lapse pikkus ei võimalda teda kinnitada turvavööga vastavalt sõiduki tootja nõuetele, tuleb kasutada lapsele sobivat turvaseadet, mis vastab tootja juhistele. Seega laste transportimisel tuleb jälgida turvaseadme tootja nõudeid. Registreerimistunnistusel olevat istekohtade arvu liiklusseadus otseselt ei maini, kuid sellest saab lähtuda, kui kohaldub üldnorm ehk kui veetakse sõitjaid, kelle pikkus võimaldab neid nõuetekohaselt turvavööga kinnitada.

Lisaks sätestab majandus- ja kommunikatsiooniministri määrus, et laste turvaseade (häll, iste, ekraan, rihm, rakend, istmetugi jms) peab vastama direktiivi 77/541/EMÜ või E-reegli nr 129 või vähemalt E-reegli nr 44 03 paranduste seeria nõuetele. Teie viidatud toode vastab ECE R129 i-Size eeskirjale.

Eesti on liitunud ka ÜRO kokkuleppega, mis käsitleb mootorsõidukite varustuse ja osade ühtseid nõudeid ning nende vastastikust tunnustamist. E-reegel nr 129 reguleerib tüübikinnitust vastavalt sellele kokkuleppele. Kokkuleppe artikli 3 järgi loetakse mootorsõiduki varustus ja osad, mis on valmistatud kokkuleppe alusel ning millel on vastava riigi kinnitamise märk, kooskõlas kõigi teiste lepinguosaliste õigusaktidega.

Seega aega läks, aga asja eest – selgus saabus! Täname veelkord lugejat, kes teema tõstatas – loodetavasti on sellest ka teistele kasu.

Fotod: Multimac

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.