Pea kuus aastat on möödas sellest, kui VW oma süüd diisliskandaalis tunnistas, kuid selle järellainetused ei vaibu. Dieselgate põhjustas ka teiste tootjate pingsama uurimise.

Prantsusmaal on võimalik nii firmade kui eraisikute trahvimine, kui prokuratuur tuvastab tõsiseid ja järjepidevaid tõendeid rikkumise kohta. Edasi võib prokuratuur kaasuse kohtusse anda ning edasisse protsessi mitte sekkuda.

Pariisi prokuratuuri ametniku sõnul süüdistatakse Renault’d pettuses, mis hõlmab seadeldist, mis võib ohtu seada elusolendite tervise. Lisaks on firmale juba tehtud 20 miljoni euro suurune trahv ning neilt nõutakse ka 60 miljoni euro suurust pangagarantiid võimalikele edasistele kahjudele ja trahvidele.

Renault eitab kategooriliselt süüdistusi, väites, et Renault’ sõidukid pole kunagi olnud varustatud heitmeid manipuleeriva tarkvara või seadmetega ning on alati olnud vastavuses Prantsusmaa ja Euroopa nõuetega.

Gilles Le Borgne, Renault’ arenduse juht ütles reporteritele antud intervjuus, et Renault pole kedagi petnud. “Kõik, mida me teame VW juhtumist, ei kehti Renault’ puhul. Me pole kunagi oma autodele paigaldanud heitmenäite manipuleerivaid seadmeid ega tarkvara. Süüdistused on alusetud ja arusaamatud.”

Süüdistused pärinevad 2017. aastal alustatud uurimisest, mis keskendus mootoritele nii 2009-2011 kui 2013-2017 mudelite pardal, kuid täpsemaid andmeid pole hetkel avalikustatud ning nende mootoritega ei pruugi asi piirduda.

Le Borgne, kes ühines Renault’ga eelmisel aastal pärast 30-aastast karjääri rivaali PSA tiiva all, viitab seadmele, mis on tuntud kui “NOx-lõks”, mida tema sõnul tolleaegsetel masinatel heitmete vähendamiseks kasutati. “Tegu on heitmete vähendamise seadmega, millel olid reisijate tervisel põhinevad piirangud ning mis töötas vaid väga optimaalsetes tingimustes ja madalatel kiirustel.”

Prantsuse prokuratuurid on lisaks VW-le ja Renault’le silma peal hoidnud ka PSA-l ja FCA-l, mis aasta alguses Stellantiseks ühinesid.

VW diisliskandaal lõppes ettevõttele hiiglaslike trahvide ning mainekahjuga. VW tunnistas end süüdi nii heitmenäitude manipuleerimises, pettuses kui uurimise ja õigusemõistmise takistamises.

Foto: Renault

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.