Teisipäev, 18. juuni 2024
Turvavööd on nimetatud geniaalseks leiutiseks, sest see lihtne vahend päästab inertsi mõjul sõidukis ettepoole liikuva inimese elu. Lihtsalt öeldes – et füüsikaseadustes ellu jääda, on vajalik turvavöö kinnitamine sõltumata sõiduvahendist, istekohast või sellest, milline vöö on. Vöö kinni, klõps!

Turvavöö leiutas 1959. aastal Rootsi insener Nils Bohlin ning esimesena said turvavöö kõik Volvo mudelid. Bohlini leiutatud diagonaalset üle rindkere kinnituvat turvavööd olemegi harjunud autodes kinnitama: uuringute põhjal kinnitame eesistmel pea alati, tagaistmel peame veel harjutama.

Bussis, lennukis, lõbustuspargis, paadis jm. on tihti turvavööd, mis kinnituvad üle puusade. See vöö ei ole sugugi vähemtähtis või ebaturvalisem, sest toimib sarnaselt üle rindkere kinnituvaga, vähendades inertsi.

Sirje Loigo, PPA juhtivkorrakaitseametnik selgitab: “Ohutuse tagamiseks on vaja kinnitada nii kolme- kui ka kahe-punkti turvavöö, vastavalt sellele, kumb on parasjagu sõitja istme külge kinnitatud. Kuigi laupkokkupõrke puhul on ohutum kolme-punkti vöö, hoiab ka kahe punkti vöö inimese istme küljes kinni, mis on õnnetuse korral ohutuse seisukohast kõige olulisem.

Seega ei tasu erinevatesse turvavöödesse kuidagi erinevalt suhtuda ja kui bussis on olemas turvavöö, tuleb see kindlasti enda ja ka oma kaassõitjate turvalisuse tagamiseks kinnitada.”

PUHAS FÜÜSIKA

Kõik bussis olevad sõitjad liiguvad koos bussiga bussi kiirusel. Pidurdamisel või kokkupõrkel aeglustuvad turvavööga kinnitatud sõitjad koos bussiga, kuid turvavööd mitte kinnitanud ehk n-ö lahtised sõitjad jätkavad oma liikumist sama kiirusega, mis oli bussil enne pidurdamist.

Näiteks, kui buss sõidab kiirusega 85 km/h, siis kokkupõrkel või äkilise pidurdamise korral jätkavad turvavööga kinnitamata sõitjad liikumist kiirusel 85 km/h, kuni nad kuhugi vastu põrkavad.

Äkilisem kiiruse muutus tähendab, et mõjuma peab oluliselt suurem jõud, mis seda kiirust muudab. Suurem jõud tähendab aga suuremaid vigastusi. Turvavööga kinnitamata sõitja võib liiklusõnnetuse korral paiskuda bussist välja või siis otsa teistele kaassõitjatele, vigastades sellega nii ennast kui ka teisi.

KAKS JA KOLM PUNKTI: MIS ON MIS?

Kolme-punkti turvavöö jookseb üle puusade ning diagonaalselt üle rindkere, selle kinnituskohad asuvad kahel pool puusasid ja kas parema või vasaku õla kõrval.

Kolme-punkti turvavööd kasutatakse sõiduautodes kõikidel istekohtadel ja samuti näiteks bussi esimese istmerea puhul ning see fikseerib inimese istmesse, tagades, et rindkere ei liiguks kokkupõrkel ettepoole.

Kahe-punkti turvavöö jookseb ainult üle puusade ja selle kinnituskohad asuvad kahel pool puusasid. Seda turvavööd kasutatakse nii bussides kui ka lennukites reisijakohtadel.

Kahe-punkti turvavöö fikseerib inimese istmesse, kuid ei piira keha ülemise osa liikumist – kokkupõrkel teeb selle töö ära eespool oleva istme seljatugi või paigaldatud piire.

POOL SÕITJATEST TURVAVÖÖD EI KINNITA

Oktoobris läbi viidud rahvusvahelise küsitluse käigus uuriti rohkem kui 5200 bussisõitja turvalise bussisõidu harjumusi Lux Expressi sõitjate seas. Küsitluse tulemused näitavad, et oma turvavöö kinnitab bussis alati vaid 53% Eesti bussireisijatest, samas kui autos kasutab turvavööd alati 89% sõitjatest.

Täna on kõigis Lux Expressi bussides olemas turvavööd, mille kinnitamist tuletavad meelde nii sõidupiletil olev üleskutse, meediakeskuste avamisel näha olev videolõik kui ka bussijuht, kes enne reisi mikrofoni teel sõitjaid sellest teavitab.

“Kuigi oleme investeerinud vastupidavatesse bussidesse ja koolitame pidevalt oma bussijuhte oskuslikult sõitma, peab oma turvavöö ikkagi iga sõitja ise kinnitama. Tahaksime väga, et sõitjate jaoks muutuks ka bussis turvavöö kasutamine sama loomulikuks nagu see on autosõitjate jaoks,” selgitas Lux Expressi kommertsjuht Märt Sibrik.

KAMPAANIAKORRAS MEELDETULETUS

Turvavöö kinnitamise olulisuse teadvustamiseks bussides viivad Politsei ja Piirivalveamet, Maanteeamet, Lux Express, Simple Express ning Tallinna bussijaam novembris läbi ühise teavituskampaania.

Kampaania juhib tähelepanu, et lisaks professionaalsele bussijuhile, tehniliselt korras bussile, liiklusseaduse ja teeolude järgimisele, tagab sõitja turvalisuse tema enda käitumine.

Kampaania raames selgitatakse laiemalt vöö kasutamise olulisust bussis, viiakse bussides läbi kontrollreide ning pakutakse sõitjatele võimalust testida turvavöö kasutamise mõju õnnetusjuhtumi korral.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Lugupeetud kaaskodanik, kes sa bussi istudes turvavöö kinnitad! Ole julge ja tuleta ka kaassõitjatele meelde, et nad sama teeksid. Kui buss äkkpidurdab, panevad lahtise turvavööga reisijad ohtu nii iseenda kui teiste tervise.

Oma särk on ihule kõige ligemal – kui sa ei taha surma saada, hoolitse, et teised sind ära ei tapaks. Turvavöö sõidukis annab selleks üsna vettpidava garantii.

Allikas: PPA, Lux Express. Kaanepilt: Lux Express

KOMMENTEERI SIIN