Pühapäev, 14. aprill 2024
Mazda on läbi aegade teinud mitmeid ebatavalisi otsuseid, sealhulgas arendanud ja kasutanud vankelmootorit, mille heitmenõuded 2012 tapsid. Või kas tapsid?

Põgusalt saab vankelmootori ajaloo ja eripärade kohta lugeda siit. Nüüd aga on kinnitatud, et Mazda toob vankelmootori tagasi – aga natuke teisel kujul kui entusiastid lootsid.

Vankelmootor tööpõhimõte

Nimelt saab MX-30 krossover väikese vankli, mis pole paraku ratastega kuidagi ühenduses. Tegu on elektri jõul liikuva auto sõiduulatuse pikendajaga ehk teisisõnu bensiinigeneraatoriga. Sarnast põhimõtet rakendab Nissan oma e-Power sõidukitega.

Vankelmootori generaatorina kasutamise võimalust õrritati juba 2020. aastal, kuid juulis tõmmati pidurit. Tavaliselt tähendab see kõige halvemat…

Kuid ei! Nüüd on Mazda kodulehel üleval 2022 MX-30 Plug-In Hybrid EV, mida nimetatakse täiesti ausalt pistikhübriidiks – nii mõnigi teine tootja nimetab järjepidevalt oma analoogseid sõidukeid akuelektriautodeks, millel on “hädageneraator”.

Välimuselt on uus MX-30 PHEV elektriversiooniga äravahetamiseni sarnane, mingeid põhjapanevaid detaile (näiteks vankelmootori töömahtu, võimsust ja kütusepaagi suurust) pole veel avalikustatud.

2022 Mazda MX-30

Fotod: Mazda

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN