Neljapäev, 25. juuli 2024
Talveilm ja miinuskraadid on kohale jõudnud. See tähendab talverõõme – jäätunud klaase ja auto lume alt välja kraapimist. Tasub meelde tuletada, et enne sõidu alustamist tuleb auto jääst ja lumest vabastada. Eriti tähtis on puhastada autoklaasid. Kuidas seda teha? Jagame 5 nippi.

Talvel on oluline hoolitseda selle eest, et nähtavus oleks piisav. Piiluavaga lumeonni meenutava sõidukiga liiklusse minek ei ole tark mõte. Seetõttu on mõistlik enne sõitma minekut varuda pisut enam aega, et auto puhtaks ja piisavalt soojaks saaks.

KUIDAS ÕIGESTI AUTOT SOOJENDADA?

Auto soojendamine võimaldab jää klaasidelt sulatada ja nii vältida ka sõidu ajal tekkida võivat klaaside uduseksminekut. Eelsoojendussüsteemid pakuvad autojuhile erilist mugavust. Sõidu ajal väldib klaaside uduseks minemist aga ventilatsioonisüsteemi õige kasutus.

Kui aknad muutuvad uduseks siis, kui auto juba sõidab, saab sellest lahti ventilatsioonitugevust ja temperatuuri lisades. Oluline on, et õhk käiks ringi, sest niiskus on vaja klaasidelt eemale saada.

Auto kabiin soojeneb pisut kiiremini siis, kui ventilatsioon on reguleeritud siseringlusele, aga klaasid muutuvad sel juhul kergemini uduseks – nii siis, kui autos on niiskust, aga ka autosviibijate hingeõhu mõjul.

Siiski tasub meeles pidada, et sõidu ajal erinevate ventilatsiooniseadete katsetamine ei viiks tähelepanu kõrvale peamisest ehk siis liiklusest.

LUMI JA JÄÄ AUTOKATUSELT MAHA!

Enne sõitma asumist tuleb hoolikalt lumest ja jääst puhastada auto välispinnad, aknad, peeglid ja tuled. Ka siin on abi eelsoojendusest. Korralik lumehari peaks igas autos olemas olema – aga seda on vaja ka kasutada.

Lumekoristust tuleks alustada auto katuselt. Kui lumi katusele jääb, võib see esimese tugevama pidurdusega tuuleklaasile paiskuda, või sõidu ajal lennata taga sõitva auto esiklaasile. Tegelikult võib lumeonniga sõitmise eest trahvigi saada.

VARU PIISAVALT AEGA

Puhta ja piisavalt soojendatud autoga sõitma minek on mõnusam, aga lisaks aitab see kaasa ka sõidukiiruse ja pikivahe hoidmisel. Talvel tasub enne sõitma minekut aega varuda. Esiklaasi pangakaardi abil uuristatud laskeavast ei piisa.

Sageli jäävad esiklaasi parem serv ja parempoolsed küljeklaasid kiirustamise tõttu puhastamata, kuigi just sealtpoolt tulijaid peab eriti silmas pidama (parema käe reegel, eksole).

VIIS HEAD NIPPI AUTOKLAASIDE PUHASTAMISEKS

1. Eelsoojenda. See väldib klaaside jäätumist ja uduseks muutumist, aga aitab ka lund eemaldada
2. Puhasta auto hoolikalt lumest ja jääst. Pööra tähelepanu sellele, et tuled saaksid puhtaks.
3. Väldi niiskuse kogunemist sõitjateruumi. Enne autosse istumist raputa riided lumest puhtaks ja samuti klopsi puhtaks saapatallad.
4. Suuna esiklaasile ventilatsiooni tugev õhujuga. Optimaalsed seaded leiad omaniku käsiraamatust.
5. Lülita sõidutuled sisse, kui sinu autol ei ole automaatseid sõidutulesid.

Allikas: Trafi.fi. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN