Esmaspäev, 17. juuni 2024
Andres Kruus käis 5.-7. oktoobrini Kataloonia rallil kaasa elamas Toyota Gazoo Racing World Rallye meeskonnale ning tegi kohapeal juttu ka legendaarse Tommi Mäkineni rallitiimiga. Ühtlasi uuris Andres, kas juttudel, et meie oma kangelane, Ott Tänak võiks uuel hooajal Toyota ridades võistelda, ka alust on.

Teadagi, Hispaania idaosas on Eestiga võrreldes temperatuurid üsna kõrged. Nii need, mida Celsiuse skaalal mõõdetakse, kui ka emotsionaalsed noodid, mis rallihooajaga kaasnevad. Ärevusest hoolimata oli päris mõnus oktoobrikuisest tuulest ja vihmast vettinuna jõuda päikesepaistelisse Katalooniasse.

Ees ootas põgus kohtumine kolme pisut tagasihoidliku Soome rallisõitjaga, kelle sõiduvahendiks on tagasihoidlikusest üsna kaugel olev vihane ja kiire Toyota Yaris WRC mudel.

SOOME SISU

Lugesite õigesti – tõusva päikese maa autotootja Toyota Gazoo Racing World Rallye meeskonda juhib soomlasest rallilegend Tommi Mäkinen. Neljakordne autoralli maailmameister, kelle juhtimisel on sellel hooajal Toyota Yaristega võidetud kiiruskaitseid ning saadud ka esimesed etapivõidud Soomes ja Rootsis.

Selge see, et maailmameistrivõistlustele ei  tulda ainult mõttega teha paar ägedat kruusarallisõitu. Vaja on mitmekülgsust, nagu Toyota tiimi põhipiloot Jari-Matti Latvala tabavalt pressikonverentsil nentis.

MITMEKÜLGSUS TAGAB VÕIDU

Nii on, tugevust ja südikust tuleb näidata ka asfaldirallidel. Eelmisel, Saksamaa asfaldirallil, said kõik kolm soomlasest juhti kirja ka katsevõite. Saadud kogemustega on hea alustada seekordset seiklust Kataloonia rallil. Selle esimesel päeval sõideti tolmustel ja mägistel kruusateedel.

Laupäevaks-pühapäevaks seadistati autod loetud 75-minutiga ümber asfaldisõiduks, kus autod on palju madalamad ning sõltuvalt juhi sõidueelistustest ka vähem ülejuhitavad ja kiiremad.

DETAILID JA KOGEMUSED LOEVAD

Uurisime enne sõitu antud pressikonverentsil, millised on kolme sõitja mõtted eelseisvatest päevadest. Kõik kolm soomlast olid asfaldikatsete osas väga positiivselt meelestatud ja pidasid seda väga mõnusaks.

Jari-Matti Latvala (32) lisas: „Reedesel pikal 39-kilomeetrisel kiiruskatsel tuleb asfaldilõigult tagasi kruusale jõudes arvestada ülekuumenenud ja enam mitte nii hea pidamisega rehvidega. Võib-olla raske hinnata, kuidas sellistes tingimustes auto käitub.“.

Tiimi „pesamuna“ Esapekka Lappi (26) muretses selle pärast, et kui osad tiimid on samu radu sõitnud juba 6-7 aastat, siis see annab neile eeliseid. „Reedese kruusakatse puhul tuleb arvestada suure hulga lahtise kruusaga, kus on lihtne aega kaotada“.

KATSEVÕIT ja KATKESTAMINE

Vaadates hiljem esimese rallipäeva tulemusi, siis Jari-Matti Latvala reedesel pärastlõunal saavutatud katsevõit tõstis lootused kõrgele. Kuid kahjuks sai tema Yarise õlitussüsteem põhja alt saadud löögi tõttu sedavõrd palju kannatada, et sõidu jätkamine oli õlikao pärast võimatu.

Hiljem boksis kahjustusi hinnates otsustasid tehnikud ka järgmisel päeval mitte edasi sõita. Ralli üldarvestuses seitsmendal positsioonil katkestamisest on muidugi kahju, aga see käib tehnikaspordi juurde. Selle vastu ei aidanud ka balti autoajakirjanike ühine pöidlahoidmine puna-musta-valgekirjutele autodega sõitvale tiimile.

Juho Hänninen (36) lõpetas esimese päeva kaheksandal positsioonil, kaotades ralli liider Andreas Mikkelsen’ile (Hyundai) kõigest 33,6 sekundiga, mis arvestades katsete pikkuseid ja iseloomu oli päris hea tulemus.

Esapekka Lappi lõpetas päeva 10.positsioonil, kaotades liidrile 1 minutit ja 5,5 sekundit. „Hommikul olin väga rahul auto tasakaaluga, kuid viimasel kiiruskatsel õnnestus mul pidurid üle koormata nii, et need kuumenesid üle. Kaotasin pidurid enne lõppu täielikult“.

AVATUS ON TUGEVUS

Ja oligi aeg autode hoolduspausiks. Autode hooldusala varjualuses seisavad fännid. Nad ootavad rajalt tulevaid piloote ja kaardilugejaid. Lipud lehvivad, kõik on elevuses.

Lõpuks päevakangelased saabuvad, keerates uljalt käsipiduriga tagarattaid blokeerides hooldeboksi. Piloodid annavad autogramme, õnnelikud fännid saavad paar sõna juttugi rääkida.

Toyota Gazoo Racing World tiim paistab silma oma avatuse poolest. Hooldusala palistavad kummalgi pool klaasseintega ruumid. Üks neist fänniala, kus Kataloonia rallil tutvustati koostöös Microsoftiga arenduses oleva liitreaalsuse kogemise seadet HoloLens.

Need nägid välja nagu suuremapoolsed päikeseprillid koos peavõruga.  Koostöö on pikaajaline – näiteks suvisel Soome rallil võimaldati fännidel katsetada EchoCam’i.  Teed pildi, paned äpi vahendusel teele ja saad vastu möödasõitnud Yarisest filmitud video. Tundub ju äge?

EI SAA LÄBI OTITA

Ma arvan, et meie lugejad lööksid allakirjutaja mättasse, kui ta poole sõnagagi kohalolnud Eesti rallifännide kultusobjekti ei nimetaks. Jah ma nägin teda rajal. Jah, ta oli kiire.

See nõelasilmakurv, milles tuli teha üsna järsk vasakpööre näitas ilmekalt, kes kaotab kurvis pool sekundit ja kes mitte. See ei ole reeglina autost kinni, vaid sõitjast. Ott Tänak läbis selle nagu sulavõi.

Eks aeg näitab, milliseks kujunevad järgmise hooaja meeskondade koosseisud, aga Toyotal tasuks kindlasti pakkumisi teha. Mitte et soomlased oleksid aeglased. Aga mingi kotermann on ühte autosse pesa teinud.

Olen üsna kindel, et selle hooaja arendustöö tulemusel lihvitakse välja ka viimased konarused. Tõenäoliselt uuel hooajal on tiimil tehnilise poole pealt kõik sisse töötanud, mis sel aastal võib-olla veel tipptulemuse saavutamist takistab.

Samas ei tahaks ma olla selle nahas, kes peaks tegema tiimivahetamise otsuse. Eriti olukorras, kus Ford on just teatanud rallikrossi MM-il otste kokkutõmbamisest. See võib tähendada, et Ford siiski autotootjana hakkab panustama mingil moel WRC sarja.

This slideshow requires JavaScript.

TEAM SPIRIT ÜLE KÕIGE

Kui pärast Kataloonia rallit on Toyota tehasetiim auväärsel kolmandal kohal M-Spordi ja Hyundai järel, siis Accelerista panus sellesse piirdus muidugi mõista üksnes kaasaelamisega.

Igal juhul koosneb autorallis lõpuks poodiumikohale ronija DNA ikkagi kogu meeskonna omavahelisest klappimisest ja koostööst. Lühike tiimikülastus ja organiseerituse tase jättis Toyota Gazoo bossi Tommi Mäkineni loodud õhkkonnast vägagi hea mulje.

Tiimis ei näinud olevat võrdsemaid või vähem võrdseid. Kui oled sees, siis oled oma. Kogesime seda hoolduspausil, mil boksi saabusid tiimi pilootide kaaslased ja järeltulev põlv. Sellise hoolitsuse korral – küll nad kasvavad!

Pildid ja video: Andres Kruus. Täname: Toyota 

SaveSave

SaveSave

blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN