Esmaspäev, 17. juuni 2024
Mercedes-AMG SL naaseb oma juurte juurde, muutudes sportlikumaks ning võttes kasutusele klassikalise tekstiilkatuse. Ühtlasi on uus luksusrotster tänu 2+2 istmeskeemile piisavalt praktiline igapäevakasutuseks ning esmakordselt ka nelikveoline.

Sportlikku iseloomu lisavad veelgi kõrgtehnoloogilised komponendid nagu AMG Active Ride Control vedrustus, pööravad tagarattad ja lisavarustusena pakutavad AMG keraamilised komposiitpidurid. Koos AMG neljaliitrise V8 biturbomootoriga tagab see kõrgeimal tasemel sõidukogemuse. Performance Luxury mudelina töötati uus SL välja Affalterbachis Mercedes-AMG poolt. Uus SL tuleb esialgu müügile kahes versioonis, mis mõlemad saavad AMG V8 mootori.

Ajalugu

Peaaegu 70 aasta eest Stuttgardis debüüdi teinud sportautost sai peagi legend. Visioon Mercedes-Benzi potentsiaali laiendamisest võidusõidu kaudu andis tulemuseks esimese tänavakõlbuliku võidusõiduauto 300SL (tehasetähis W194), mis hakkas maailma võidusõiduradadel tiitleid korjama kohe pärast debüüti 1952. aastal. Esimesel aastal saavutas see muuhulgas suurejoonelise kaksikvõidu legendaarsel Le Mans’i ööpäevasõidul ja teenis suisa nelikvõidu Nürburgringi Grand Jubilee Prize sportautode võistlusel. Selline edu muutis SL-i kiiresti legendiks.

Mercedes-Benz 300SL Gullwing

Edukale võidusõiduautole järgnes 1954. aastal seeriamudel 300SL (W198), mida oma ebatavaliste uste tõttu kutsutakse “kajakatiivaks”. 1999. aastal valis autoajakirjanike žürii selle sajandi sportautoks. SL-i ajaloo tipphetkede hulka kuuluvad veel näiteks mudelid „Pagoda” (W113, 1963-1971), igihaljas R107 (1971-1989), mida valmistati 18 aastat järjest, ja selle järeltulija R129, mida peetakse oma tähelepanuväärse kiilukuju tõttu autotööstuse skulptuuriks. Lühend „SL” tähistab seega üht vähestest tõelistest automaailma ikoonidest.

Uus Mercedes-AMG SL on aastakümneid kestnud arenguloo järjekordne verstapost. See ühendab algupärase SL-i sportlikkuse ainulaadse luksuse ja tehnoloogilise tipptasemega, mis iseloomustavad tänapäevaseid Mercedese mudeleid.

Uuendused

Uus Mercedes-AMG SL kehtestab oma vaimustava disaini, tipptehnoloogia ja sõiduomadustega luksuslike sportautode klassis uued standardid. Välisdisain võlub täiusliku tasakaaluga: see ühendab Mercedes-Benzi Sensual Purity disainifilosoofia, AMG-le omase sportlikkuse ja SL-ile iseloomulikud detailid. Kaks kõrgendust kapotil on vaid üks detail paljudest, mis meenutab esimest SL-i.

Välisdisain: sportlikud geenid ja tasakaalus proportsioonid

Välisdisaini iseloomustavad pikk teljevahe ja pikk kapott, lühikesed ülendid, tahapoole paigutatud sõitjateruum, tugevalt kallutatud tuuleklaas ja võimas tagaosa. Tulemuseks on SL-ile tüüpilised proportsioonid. Koos rõhutatud rattakoobaste ja kerega samas tasapinnas olevate suurte ratastega annab see rotsterile jõulise ja dünaamilise välimuse. Sportlikku muljet võimendab veelgi voolujooneline tekstiilkatus.

Mercedes-AMG SL

AMG-spetsiifiline esivõre rõhutab esiosa laiust ja viitab oma 14 vertikaalse liistuga kõigi SL-mudelite esivanemale. Teiste iseloomulike disainielementide hulka kuuluvad kitsad ja teravate piirjoontega Digital Light LED-esituled ja samas stiilis üliõhukesed LED-tagatuled.

Sõitjateruumi disain: Performance Luxury ja „hüperanaloogne” juhikoht

Uue Mercedes-AMG SL-i sõitjateruum toob esimese 300SL Roadsteri traditsioonid tänapäeva, ühendades täiuslikult sportlikkuse ja luksuse. Armatuurlaud on fokuseeritud juhile, peened materjalid ja hoolikas viimistlus räägivad kõrgeimal tasemel mugavusest. Samas tagab uus 2+2 istmeskeem rohkem ruumi ja parema funktsionaalsuse kui kunagi varem. Tagaistmed lisavad igapäevast praktilisust ja sobivad kuni 1,5 meetrit pikkadele reisijatele.

Uue mudeli interjööri inspireeris 300SL Roadsteri minimalistlik, aga kvaliteetne siseruum: tulemuseks on põnev analoog-geomeetria ja digitaalse maailma sümbioos, mida kutsutakse „hüperanaloogiaks”. Selle parimaks näiteks on täisdigitaalne näidikupaneel, mis on integreeritud kolmemõõtmelise päikesesirmiga. Standardvarustusse kuuluv MBUX multimeediasüsteem võimaldab kasutada erinevaid kuvarežiime ja -stiile.

Uues SL-is on standardvarustuses erilised elektriliselt reguleeritavad ja integreeritud peatugedega AMG sportistmed. Standardvarustusse kuulub ka Airscarf: peatugedest voolab sõitjateruumi soe õhk, mis ümbritseb juhi ja kõrvalistuja pea- ja kaelapiirkonda nagu sall. Lisavarustusena on saadaval AMG Performance istmed.

Värskeima põlvkonna MBUX (Mercedes-Benz User Experience) on õppimisvõimeline ja intuitiivselt kasutatav. See pakub rohkelt funktsionaalset sisu ja teise põlvkonna MBUX-süsteemi ülesehitust, mis debüteeris uues Mercedes-Benz S-klassis. SL-is on MBUX-i lisatud rohkelt spetsiaalset AMG sisu, mida saab esitada viies kuvastiilis. Auto sportlikku iseloomu rõhutavad eksklusiivsed menüüelemendid nagu AMG Performance ja AMG Track Pace.

Mercedes-AMG SL

Kerekonstruktsioon: komposiitalumiiniumist uus kere

2021. aasta SL põhineb täiesti uuel 2+2 istmevalemiga kerekonstruktsioonil, mille arendas välja Mercedes-AMG. Rotsteri kandekere on valmistatud kergest komposiitalumiiniumist. See tagab maksimaalse jäikuse ning on seega aluseks täpsele juhitavusele, mugavusele, optimaalsele ruumikasutusele ja sportlikele proportsioonidele.

Lisaks alumiiniumile kasutatakse näiteks magneesiumi, kiudkomposiitmaterjale ja terast, viimasest on valmistatud tuuleklaasi raam. See raam kaitseb auto ümber paiskumise korral sõitjaid, nagu ka sõitjateruumi taga asuv turvakaar, mis rakendub vajadusel välgukiirusel. Uus kere loodi nullist: mitte ühtki komponenti ei võetud teistelt mudelitelt üle.

Eelkäijaga võrreldes on kere väändejäikus 18% suurem. Põiksuunaline jäikus ületab 50% võrra isegi suurepärase GT Roadsteri näitajat, pikisuunaline jäikus on 40% parem. Lisakomponentideta on kere mass vaid umbes 270 kg. Koos madala raskuskeskmega tagab selline jäik kergkonstruktsioon silmapaistva sõidudünaamika.

Aktiivaerodünaamika: tagab täiusliku tasakaalu ja efektiivsuse

Uue SL-i arendamise juures oli üks olulisemaid faktoreid aerodünaamilise efektiivsuse saavutamine, täpsemalt täiuslik tasakaal madala tuuletakistuse ja minimaalse tõstejõu vahel. Siin olid abiks Mercedes-AMG suur mootorispordikogemus ning uute aktiivaerodünaamikaelementide kasutamine. Kõik aerodünaamikat parandavad elemendid on välisdisainiga sujuvalt integreeritud. Paljud meetmed vähendavad õhutakistusteguri tasemele 0,31, mis on avatava katusega sportauto kohta suurepärane näitaja.

SL-i aerodünaamika vastab keerukatele juhitavuse, õhutakistuse, jahutuse ja tuulemüra nõuetele. Sõltumata sellest, kas katus on avatud või mitte, jäävad auto iseloom ja sõiduomadused muutumatuks. Aerodünaamiline tasakaal aitab toime tulla kriitiliste olukordadega nagu näiteks äkiline põikemanööver suurel kiirusel.

Mercedes-AMG SL

Airpanel aerodünaamikasüsteem: esmakordselt kaheosaline

Esimene osa liigutab vertikaalseid liiste alumise õhuvõtuava taga, teine asub ülemise õhuvõtuava taga ning on horisonaalsete liistudega. Tavaolukorras on mõlemad kinnises asendis. See vähendab tuuletakistust, õhuvool suunatakse allapoole, mis vähendab esiosa tõstejõudu. Võred avanevad, kui teatud komponendid jõuavad kindlaks määratud temperatuurini ning vaja läheb lisajahutust (teine ainult siis, kui sõidukiirus ületab 180 km/h) – nii jõuab jahutav õhk radiaatoriteni.

Teine aktiivaerodünaamikakomponent on tagaluugiga integreeritud automaatselt liikuv spoiler. Spoileri asend muutub vastavalt paljudelt anduritelt saadavale teabele, arvesse võetakse näiteks sõidukiirust, külg- ja pikikiirendust ning roolimise kiirust. Alates sõidukiirusest 80 km/h on spoileril viis erinevat asendit, mis suurendavad sõidustabiilsust või vähendavad õhutakistust.

Lisaks on valikus põhja all mootori ees asuv aktiivaerodünaamiline element, mis samuti juhitavust parandab. See umbes kaks kilogrammi kaaluv süsinikprofiil toimib AMG sõidurežiimides ja liigub automaatselt umbes 40 millimeetri võrra allapoole, kui sõidetakse üle 80 km/h. See tekitab Venturi-efekti, mis imeb autot teepinna poole ja vähendab esisillale mõjuvat tõstejõudu ning SL pöörab seetõttu kurvidesse veelgi täpsemalt ja on stabiilsem.

SL-ile on saadaval valik aerodünaamiliselt optimeeritud valuvelgi läbimõõduga 19, 20 või 21 tolli, mis tekitavad vähem turbulentsi ja seega vähendavad õhutakistust. Eriti tõhusad on tavapärasest kergemad, plastikust aerodünaamiliste tuulesuunajatega 20-tollised veljed.

Tekstiilkatus: kergem ja madala raskuskeskmega

Uue SL-i sportlikum iseloom tingis ka senise metallist variokatuse asemel elektrilise tekstiilkatuse kasutamise. 21 kg võrra väiksem mass ja sellest tulenev madalam raskuskese mõjuvad positiivselt sõidudünaamikale ja juhitavusele. Ruumi- ja kaalusäästlik Z-kujuline kokkuklappimine võimaldab loobuda tavapärasest pehme katuse katteluugist. Tänu akustilisele vahekihile on tagatud ka suurepärane mürasummutus.

Katuse avamine ja sulgemine võtab aega umbes 15 sekundit ja seda saab teha kiirusel kuni 60 km/h. Katust juhitakse keskkonsooli lülitipaneeli või multimeedia puuteekraani abil.

Mootor, käigukast ja nelikvedu: laiem valik kui kunagi varem

Turule tulles on uus SL saadaval kahes võimsuses AMG neljaliitrise V8 biturbomootoriga. Mootorid koostatakse Affalterbachis käsitsi vastavalt põhimõttele „üks mees, üks mootor”. Tippmudeli SL63 4Matic+ (keskmine kütusekulu 11,8-12,7 l/100 km, keskmine CO² heide 268-288 g/km) mootor arendab 430 kW (585 hj) ja 800 Nm vahemikus 2500-4500 p/min. Kiirendus 0-100 km/h võtab aega vaid 3,6 sekundit, tippkiirus on 315 km/h.

Mercedes-AMG SL

SL55 4Matic+ (keskmine kütusekulu 11,8-12,7 l/100 km, keskmine CO² heide 268-288 g/km), V8 mootor arendab 350 kW (476 hj) ja 700 Nm. Kiirendus 0-100 km/h võtab aega 3,9 sekundit, tippkiirus on 295 km/h.
Hiljem lisandub valikusse SL-i võimas hübriidmudel AMG E Performance, mille peamiseks eesmärgiks on pakkuda elektrifitseeritud jõuallikat, mis parandab veelgi sõidudünaamikat, kuid on samas eriti efektiivne.

Mootorid paaritatakse SL-i jaoks kohandatud AMG Speedshift MCT 9G automaatkäigukastiga, mis pakub emotsionaalselt nauditavat eriti kiiret käiguvahetust. Hüdrotrafo asendab märg stardisidur, mille eeliseks on väiksem mass ja tänu väiksemale inertsile parem reageerimine gaasivajutusele.

Täielikult varieeruv AMG Performance 4Matic+ nelikvedu

Esmakordselt oma peaaegu 70-aastase ajaloo jooksul on SL saadaval nelikveoga. Mõlemad V8-mudelid tulevad standardvarustuses AMG Performance 4Matic+ nelikveotehnoloogiaga. See intelligentne süsteem ühendab erinevate ülekandesüsteemide eelised: täielikult muutuv pöördemomendi jaotus esi- ja tagatelje vahel tagab alati optimaalse veojõu. Juht saab kõikides tingimustes kindel olla eeskujulikule juhitavusstabiilsusele ja ohutusele.

Vedrustus ja pidurid: mitmikhoobadega esivedrustus ja aktiivstabilisaator

SL 55 4Matic+ standardvarustuses on uus AMG Ride Control terasvedrustus eriti tõhusate alumiiniumamortisaatorite ja kergete keerdvedrudega. Esimest korda on seeriaviisiliselt toodetav Mercedes-AMG varustatud täpsemalt viiehoovalise mitmikhoobesivedrustusega. Ka tagasillas kasutatakse viiehoovalist vedrustust.

Tippmudelil SL63 4Matic+ debüteerib uuenduslik hüdraulilise aktiivstabilisaatoriga AMG Active Ride Control vedrustus. See on SL-i vedrustuse suurim uuendus: traditsioonilise mehaanilise stabilisaatorvarva asendavad aktiivsed hüdraulilised komponendid, mis vähendavad kaldumist millisekundite jooksul. See süsteem tagab AMG-le omase täpse ja dünaamilise juhitavuse. Ühtlasi paraneb mugavus nii otse sõites kui ka konaruste ületamisel.

Uus ja eriti võimekas AMG komposiitpidurisüsteem garanteerib suurepärase aeglustusvõime ja kontrolli auto üle ka ekstreemsel pidurdusel. Uued komposiitmaterjalist pidurikettad on varasemast kergemad ja vajavad vähem ruumi, mis tähendab, et neid saab efektiivsemalt jahutada. Lisaks on eeliseks kiirem reageerimine märjal pinnal ja piduriklotside tõhusam puhastumine.

Pööravad tagarattad: ühendab vilka juhitavuse ja stabiilsuse

Esimest korda SL-i pika ajaloo jooksul kuulub uue mudeli standardvarustusse ka nelikroolimine. Olenevalt kiirusest pööravad tagarattad kas esiratastega vastassuunas (kuni 100 km/h) või samas suunas (üle 100 km/h). Süsteem võimaldab seega nii elavat juhitavust kui ka stabiilsust suurel kiirusel – pööravate tagaratasteta on need omadused vastukäivad. Muude eeliste hulka kuuluvad turvalisem juhitavus piirolukordades ja kiirem reageerimine rooli pööramisele.

Kuus sõidurežiimi ja AMG Dynamics: mugavast kuni dünaamiliseni

Kuus AMG Dynamic Select sõidurežiimi Slippery, Comfort, Sport, Sport +, Individual ja Race (standardvarustus mudelil SL63 4Matic+, lisavarustusena AMG Dynamic Plus paketiga mudelil SL55 4Matic+) võimaldavad autot laias skaalas seadistada. AMG Dynamic Select sõidurežiimide osana pakub SL ka AMG Dynamics funktsiooni. See sõiduki dünaamika juhtimissüsteem laiendab ESP võimalusi, muutes nelikveo, roolisüsteemi ja ESP-ga seotud funktsioonid veelgi dünaamilisemaks.

Mercedes-AMG SL

Varustuse valik: palju võimalusi oma auto veelgi isikupärasemaks muutmiseks

Paljud lisad ja alternatiivsed valikud pakuvad võimalust vastata kõige erinevamate klientide soovidele: oma auto saab muuta nii sportlikuks-dünaamiliseks kui ka luksuslikuks-elegantseks. Kerevärve on 12, katuse värve kolm, lisaks veel suur hulk erineva disainiga velgi. Auto võib dünaamilisemaks või elegantsemaks muuta kolme välisdisainipaketiga.

Juhiabisüsteemid ja MBUX: intelligentne taustajõud

Juhiabisüsteemid jälgivad arvukate andurite, kaamerate ja radari abil liiklust ja uue rotsteri ümbrust. Vajadusel saavad intelligentsed abilised välkkiirelt sekkuda. Nagu Mercedese C- ja S-klassi praeguste põlvkondade puhul, toetavad juhti arvukad uued või täiustatud süsteemid – olles igapäevaselt abiks näiteks kiiruse kohandamisel, pikivahe kontrollimisel, roolimisel ja sõiduraja vahetamisel. Kokkupõrkeohu korral suudavad abisüsteemid reageerida vastavalt olukorrale.

Saadaval on palju ühenduvusteenuseid

MBUX (Mercedes-Benz User Experience) multimeediasüsteem pakub ulatuslikke intuitiivseid kasutusvõimalusi ja paljusid Mercedes me connecti digitaalteenuseid. Selle trumpide hulka kuuluvad intuitiivne juhtimine puutetundliku ekraani või roolil asuvate puutepindadega, nutitelefoni integreerimine Apple CarPlay ja Android Auto abil, Bluetooth-ühendusega vabakäesüsteem ja digitaalne raadio (DAB ja DAB+).

MBUX-iga on klientidel juurdepääs ühenduvusteenustele nagu näiteks reaalajas liiklusteave Live Traffic Information. Mercedes me connectiga muutub uus SL veelgi nutikamaks: lisafunktsioone saab kasutada nii enne kui ka pärast reisi ja teel olles. Selleks on tarvis oma auto lihtsalt Mercedes me portaalis Mercedes me kontoga ühendada ja nõustuda kasutustingimustega. Tänu Live Traffic Informationile ja Car-to-X sidega navigeerimisele on juhil kasutada reaalajas liiklusandmed. Nii saab tõhusalt vältida ummikuid ja säästa väärtuslikku aega. Car-to-X võimaldab ühendatud sõidukitel omavahel liiklussündmuste kohta teavet vahetada.

Meedia: Mercedes-AMG, Bringatrailer

KOMMENTEERI SIIN