Esmaspäev, 15. juuli 2024
Ühendkuningriik peab Tesla gigatehasest suu puhtaks pühkima: Brexitiga kaasneda võivad segadused on maailma populaarseimat elektriautotootjat pannud oma plaane muutma. 

Paar päeva tagasi andis Elon Musk teada, et Tesla gigatehas ehitatakse Saksamaale, Berliini lähistele. Esimene mudel, mis uuelt tootmisliinilt veereb, on täiselektriline kompaktne krossover Model Y.

“Ühendkuningriik on oodatava Brexiti valguses muutunud meile riskiinvesteeringu kohaks, Tesla ei saa ehitada sinna oma gigatehast,” ütles Elon Musk Auto Expressile antud intervjuus.

2014. aastal oli Musk veendunud, et just Ühendkuningriik on Tesla esimene valik Euroopasse tootmisüksuse ja disainikeskuse rajamisel. Kaks aastat pärast seda hääletasid britid Euroopa Liidust lahkumise poolt.

Sealtmaalt on kestnud segadus Brexitiga: kas lahkutakse leppega või leppeta või ei lahkuta üldse? Investorites tekitab see olukord teadmatust ja ettevaatlikkust.

Tesla gigatehas andnuks brittidele tagasi neile eneseuhkuse ja tõstnuks nad taas autotööstuse kaardile. Brexiti ootus on tekitanud skisofreenilise olukorra, kus  keegi ei julge investeerida, sest pole teada, milliseks kujuneb edaspidine tollipraktika, kas tollivabadus on määratud jätkuma üksnes Euroopa Liiduga või langevad kinni kõik uksed?

Peaminister Boris Johnsoni kinnitusel paanikaks põhjust pole, kõik investeerimismured on alusetud. Detsembri keskel toimuvad Ühendkunigriigis parlamendivalimised, siis selgub, kas tupikust tullakse välja.

Tesla gigatehase kerkimine Saksamaale oli teada juba 2018. aastal

Allikas: Auto Express, Apu

KOMMENTEERI SIIN