Esmaspäev, 15. juuli 2024
Ameerika Ühendriikide California osariik on kurikuulus oma eesrindlikkuse poolest – eriti kui asi puudutab keskkonnasäästu.

Autoentusiastid siunavad Californiat kui kohta, kus sportauto omamine või – hoidku taevas ja muud kohad – selle modifitseerimine on põrguks tehtud. Mitmed algatused proovitakse läbi just Californias ning edu korral võetakse siis üle ka mujal osariikides. Nüüd proovitakse julgustada isikliku auto üleüldse mitte omamist.

Ideeliselt kõlab mõte kenasti – autot mitte omavad osariigi elanikud saavad ühekordse 1000 USD rahasüsti. Kui aga detailidesse laskuda, siis on toetusega seoses loomulikult omad piirangud ning algset plaani arvesse võttes on see väga tagasihoidlikuks muudetud.

Esiteks ei tule toetus ei füüsiliselt ega pangakontole, vaid maksukrediidina. Lisaks saavad seda vaid osariiki sisse kirjutatud elanikud, kelle sissetulek on kuni 40 000 USD aastas, leibkonnana maksutagastust taotledes kuni 60 000.

Algselt aga oli toetuse suuruseks plaanitud 2500 USD ning sissetulekupiir puudus. Toetust oleks saanud ka leibkonnad, kus on vähem autosid kui liikmeid. Klassika – poliitilised lubadused materialiseeruvad häälteks, siis aga vaadatakse, kas üldse saab lubatut päriselt ära teha.

Lisame valemisse ka California tuntud puuduliku ühistranspordi ning eluasemekulud, mis sunnivad inimesi töökohast ebaoptimaalselt kaugel elama ja niigi puudulikku ühistransporti veelgi üle koormama. Paljud elanikud on oma pahameelt avalikult väljendanud ning soovitanud selle raha hoopis ühistranspordi arendamisse investeerida.

Suure tõenäosusega jõuab see raha aga nüüd hoopis Uberile või teistele sõiduteenuse pakkujatele, tegemata otseselt midagi heitmete vähendamiseks.

Foto: Mark Ralston/Agence France-Presse/Getty Images

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN