Neljapäev, 25. juuli 2024
Balti riikide TopGeari parim pereauto 2015
Viis tärni Euro NCAPi turvalisustestis
Hind alates 21 790 €

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]X-Trail tuli Nissani mudelivalikusse 2001. aastal. Nissani ajalugu maasturiehitajana on tegelikult pikk. Kui 2001. aastal X-Trail turule tuli, tähistas Patrol oma 50. sünnipäeva. 2004. aastal pandi autole mudeliuuenduse käigus uus iluvõre, tagatuled ja senisest väiksemad põrkerauad, sõiduki kogupikkus kahanes seeläbi 5,5 sentimeetri jagu. Baasmootor oli algusest peale 2-liitrine 140 hj ottomootor.

Uut X-Traili ei saa eelmise mudeliga võrrelda, sest mudelid ja sihtrühmad on erinevad. Kui vana oli suunatud pigem maasturi ostjale, siis uus on krossoveri ja mahuka pereauto klassi sõiduk. See sobib suurepäraselt neile, kes otsivad universaalkerega keskklassi autot, aga tahaksid samas midagi, mis… ei oleks igavalt universaal.

Kerli Dello Nissan X-Trail kaanepilt

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Ma ei saa öelda, et ma oleks Nissan X-Traili osas süütu. Olen sellega sõitnud, kuid eelmise mudeliga, mille välimus, tunnistan, mulle ei meeldinud. Millegipärast jätavad veidi nurgelisemad autod mulle alati morbiidse (loe: kirstuga seotud) mulje. Kuid uus mudel on tunduvalt meeldivam ja silmipaitavam. Aristokraat. Kui mõne auto puhul võid öelda, et kui ta kärakat paneks, siis oleks see viin Mehukattiga, praegusel juhul limpsiks see aristokraat Laurent-Perrier’d*.

Minu prooviauto on DIG-T 163 hj bensiinimootori ja 6-käigulise manuaalkäigukastiga, Tekna varustuses X-Trail. Tekna-varustus tähendab, et minu elu teevad mugavamaks muuhulgas NissanConnect, täisvaatekuvar, liikuva objekti tuvastamine, nutikas parkimisabi, pimeala jälgimise süsteem, juhi väsimuse hoiatussüsteem, automaatsed kaug- ja lähituled, sõidurajalt eemaldumise hoiatussüsteem, esikokkupõrke ennetussüsteem ja kinganumber on 19-tollised valuveljed. Need kõik on selle auto puhul standardvarustuses.

Nissan X-Trail maastikul

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Nagu juba öeldud, siis minu jaoks peab olema auto juba lihvitud nurkadega ehk voolujooneline, pilkupüüdev. Nagu voodi: kõrge, valge, suur piisavalt pehme vedrustusega. Täpselt selline see ka on. Mulle kangastub teda vaadates piibu ja kaelasalliga aristokraatlik altkulmu piidlev härra. Veidi kurja minemisega, aga lihtsalt öeldes ilus, ruumikas ja sisendab turvatunnet. Väikese inimesena võib maasturitesse ronimine olla teinekord veider, kuid X-Traili puhul ei pane ma tähelegi, et see veidi kõrgem on.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Vana raadiotöötajana on minu jaoks oluline muusikakuulamisvõimalus ning raadiokanalite olemasolu. Appi tuleb NissanConnect. Mu ees on suure lahutusvõimega 7-tolline peegeldumiskaitsega puuteekraan. Halleluuja, mul on iPodi/USB-sisend, saan telefoni autoga ühte jalga käima panna ka Bluetoothi abil ja kui ma Rakveresse sõita ei oskaks, võiks empsi aadressi kenasti ekraanile trükkida. Olen nagu titt teise eluaasta jõuluõhtul, kellele tuuakse vilkuvate tulukestega helisid tegev mänguasi.

Sätin istet. Kõik on elektrooniline. Mina, kõige lühem autojuht maailmas, olen alati kaassõitjaile mõnus sohver, sest minu taga on ruumi. X-Trailis oleks niisamagi. 60 : 40 jaotusega istmete asendit saab kergesti reguleerida, ükskõik, kas on soov suurendada pakiruumi mahtu, jätta tagaistmel sõitjatele rohkem jalaruumi või nii üht kui ka teist. Kolmas istmerida on valikuline. Aga see valik on ideaalne lahendus juhuks, kui on tarvis reisida terve meeskonnaga või rohkem sõpru kaasa võtta.

[huge_it_gallery id=”102″]

Testautos lisaistmerida ei ole ja seda pole ka vaja, sest pere on väike ja sõpru ma heleda sisuga võõrasse autosse nädalavahetusel ei laseks. Minu mängumaa, mis jäägu selleks. Lustin koos teismeliste lastega. Mis aga puudutab jalaruumi, siis minu taha jääb nii palju ruumi, et mulle tundub absoluutselt võimalik selles väike salsavõistlus korraldada. Samuti tunneb üks pereliikmetest ennast kui printsess oma isiklikus toas.

Olen sõitnud autoga, millega Tallinnast Kuusallu jõudes oli selg väsinud ja meel mossis. X-Trailiga seda muret ei ole ja etteruttavalt olgu öeldud, et paarsada kilomeetrit hiljem ka ei teki. Nissani insenerid on väidetavalt inspireerunud kosmosest ja astronautidest ning loonud istme, mis tekitab tunde, et sa juhikohal hõljud. Mitmeosaline esiiste toetab keha, alates vaagnast kuni rinnakuni ning istmepadjandid annavad järele neis kohtades, kus keha istmele suuremat survet avaldab. Puhas ergonoomika.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap] Kamandan oma printsessid autosse ja võtame suuna Virumaa poole. Öösel on sadanud lund, see on tekitanud sõidujälgede vahele lumeläga. Kui mõnikord olen veidi kimpus möödasõiduga, sest ei tunneta autot väga hästi ja kardan, et viskab teepiirdesse, siis praegusel juhul teen tühjal maanteel mitu korda manöövrit ning ronin teise sõiduritta. Lihtsalt. Niisama, sest hea on teada, et auto on sõnakuulekas. Pikal ja rahulikul, intsidentideta sõidul tekitab X-Trail tunde, et võtaks äkki raamatu ja loeks Bulgakovit. Tark auto on. Hoia ainult rooli.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Sõidan ühte sisustuspoodi, et ära tuua suur peegel, mille transportimiseks tundub see auto üks mugavamaid maailmas. Kõigepealt köidab mu tähelepanu elektriline tagaluuk. Nupulevajutus ja ma ei pea porises kliimas oma käsi määrima, et otsida kusagilt ääre alt nupukest, mis võlulaeka avaks. Laegas avaneb 77° laiuselt. Paigutan peegli pagasiruumi ja naeratus tuleb näole. Sinna võiks panna veel umbes 42 peeglit. Ja titekäru ja mäesuusad ja saiakoti ja …

No mis sa, hing, veel ihata oskad. Eriti naine, kellel on asjade ritta ladumise häire! Jah, mul peavad asjad olema joonelt sirgelt ja korralikult pakitud. Lapsed väidavad, et mul on selles osas obsessiiv-kompulsiivhäire. Tore kaaslane, Nissan, aitab mul seda häiret kontrolli all hoida ☺

Üks üllatus tabab mind salongis panipaiku ja pesasid üle lugedes kohe veel. Tunnen kahetsust, et ma pole kohvijooja, sest avastan soojendus- ja jahutusfunktsiooniga topsihoidjad! Eks joome siis kuuma teed või jahedat mustsõstramahla.

X-Trail infolustiväli

[dropcap]VIDINAD [/dropcap]Mu enda auto on Nissan Pulsar, mille varustuses on ka tahavaatekaamera, kuid X-Trailis on veidi kõrgem tase. Neli kaamerat annavad sõidukist linnulennulise, 360-kraadise ülevaate ning soovi korral kuvatakse ekraanil korraga lähivaated eest, tagant ja külgedelt, et oleksin ümbritsevate oludega paremini kursis. Ja kui mõni kuri ostukäru peaks tugeva tuulega poeparklas mu auto poole sööstma, hoiab X-Traili liikuvate objektide tuvastamise süsteem ümbrusel silma peal ning annab märku auto lähedusse sattunud üliagaratest ostukärudest.

Veel üks suurepärane lisavidin on pimeala hoiatussüsteem. Ma ei pea ettepoole kummarduma või üle õla passima, et veenduda, kas olen üksi. Ukse sees on tuluke, mis minu ootamatust kaaslasest märku annab. Tahaks visata juuksed kuklasse ja hooletult käega vehkides öelda: „Neid lisavidinaid on niii palju!“

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT [/dropcap]Jään maanteele hämaras ning jõuan mõelda mõtte, et peaks kaugtuledega mängima hakkama. Mis kunsti seal olla saab, ikka igal autol ühtmoodi ju. Mu väike saatan aga jõuab mõttelõngast ette ja kannab ise hoolt ka teiste juhtide eest. Tüüp teab täpselt, millal kaugtuled sisse ja välja lülitada.

Mulle tundub, et ma isegi karjatan ja ehmatan kaassõitjaid, kui kaugtuled iseenesest peale lähevad ja teise auto vastu tulles välja lülituvad. Peterburi maantee on üsna tiheda liiklusega ja kui tavaliselt ma tihti kaugtulesid sisse ei lülitagi, siis praegu käib tuledemäng nagu Veteranirocki kontserdil. Ja selleks pole valgustajat vajagi.

[huge_it_gallery id=”103″]

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap] X-Traili jõuallikate valikus on 1,6-liitrine diiselmootor ja 1,6-liitrine turboga bensiinimootor. Suutlikkuse osas ei jää need alla suurematele omasugustele, aga pakuvad samas kütusesäästu ja väiksemat heitmekogust. Mõlemad jõuallikad on varustatud automaatse start-stopp süsteemiga. Nissan Xtronic- variaatorkäigukasti uusima versiooni puhul on hõõrdumist vähendatud kuni 40% ja ülekandesuhet timmitud. Ühe nupuvajutusega lülitub sisse säästlik ökosõidurežiim.

[dropcap]HIND [/dropcap]Uue X-Traili hind jääb olenevalt varustustasemest vahemikku 21 790 kuni 31 990 eurot. Viimase puhul on tegu juba eespoolnimetatud Tekna lisavarustusega.

Samas võib iga ostja ise oma äranägemise järgi auto kujundada, lisades pisiasju ja nii saab teha oma autost tõeliselt OMA auto. Lisage hõbedased küljepeeglid ja -liistud, valgustusega lävepakuliistud või 19-tollised tumehallid teemantlõikega valuveljed.

Kerli kükitab X-Trail artikkel

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Hoolimata sellest, et sõidan aasta vana mustade valuvelgedega Nissan Pulsariga, hakkan flirtima mõttega: mis oleks, kui mul oleks ühel päeval tumehallide teemantlõikega valuvelgedega X-Trail. See mõte meeldib mulle. Flirt jätkub.

*Laurent-Perrier on tootnud šampanjat alates 1812. aastast. Laurent-Perrier’i šampanja oli moeikoon Coco Chaneli lemmik. Tänapäeval ekspordib L-P oma toodangut enam kui 120-sse riiki ning Laurent-Perrier rosé on alates 2005. aastast püsinud maailma müüduimate roosade vahuveinide esikolmikus.

Tekst: Kerli Dello.Toimetas Maarja Kupits. Pildid: Kerli, Ylle, Nissan

Loe X-Traili kohta rohkem maaletooja lehelt
Vaata X-Trail hinnakirja ja edasimüüjaid

Nissan näitas Genfis Qashqai ja X-Traili eriseeriat ja Qashqai autopilooti

Maailma esimene seitsmekohaline bobikelk X-Trail sööstab rajale

 

Nissan X-Trail

69%
69%
Ruum ja vidinad rokivad
 • DISAIN
  6.8
 • KVALITEET
  7
 • JUHI TÖÖKOHT
  6.5
 • INFOLUSTIVÄLI
  7
 • RUUMIKUS
  7
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  7
 • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
  6.5
 • HIND
  7.5
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  7
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  6
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  8
 • ACCELERISTA FAKTOR
  7

KOMMENTEERI SIIN