Neljapäev, 23. mai 2024
Kolmanda põlvkonna Porsche Cayenne üllatab pea kõigis detailides
Sõidudünaamika võrreldav klassiku, 911-ga
Võimsus alates 250 kW, hind alates 75 240 eurost

Aastal 2002 tegi Porsche midagi, mis senised fännid polariseeris – avalikustati esimene Porsche maastur. Aastal 2009 astuti järgmine samm ning müüki paisati luksussedaan Panamera.

Hoolimata paljude Porsche-puristide kriiskamisest rikutud DNA, pühaduse rüvetamise ja-mis-iganes-veel teemadel, tõusis Porsche tänu neile kahele mudelile kõige kasumlikumaks autotootjaks maailmas.

Ja mis kõige tähtsam – nende mudelite edu tuules saab Porsche jätkata seda, mis neile algselt kuulsuse tõi. Veelgi enam, inseneride võlukunsti tõttu ei suuda ma enam vanamoodi lahterdada – õiged Porsched ja siis „need teised“.

Suve lõpus proovitud uus Panamera hägustas seda piiri ning uus Cayenne, millega sõitsin kaks päeva Kreetal, ei jäta kahtlustki – see ei ole enam „see teine“, vaid auto, mis pakub 911-ga võrreldavat sõidudünaamikat.

porsche cayenne

MIS ON UUT?

Kolmanda põlvkonna Cayenne’i on saada kolmes maitses: baasmudel, S ja Turbo. Mootorivalikus on kolm uut V6 ja V8 turbomootorit, mis on kõik paaritatud uue kaheksakäigulise Tiptronic-automaatkastiga – pole küll PDK, aga saab oma tööga hästi hakkama ja ei jää sõiduelamusele jalgu.

Cayenne on ehitatud uuele platvormile, mis on eelmisest nii jäigem kui ka kergem. Saavutatud on tänapäeval üpris ebatavaline tulemus – kuigi värske mudel on pikem ja laiem ning täis topitud tarka elektroonikat ja mugavusvarustust, on ta eelkäijast sellegipoolest kergem (sõltuvalt mudelist kuni 65 kg).

Esmakordselt on võimalik Cayenne’i saada ka tagarattaroolimisega – tagumised rattad suudavad kuni kolm kraadi keerata, vähendades väikestel kiirustel pöörderaadiust ja kasvatades suurtel kiirustel sõidustabiilsust.

Cayenne Turbo baasvarustuses ning teistel mudelitel lisana on saada ka volframkarbiidist kattega pidurikettad, mis peaksid pidurdusefektiivsust ning ketaste tööiga kasvatama.

Ainukeseks erinevuseks minu proovisõidul jäi veel sisse sõitmata pidurite naljakas sahin, adekvaatse hinnangu andmiseks peaks pidureid tõenäoliselt rajal testima ning „tavalistega“ kõrvutama.

Üks uuendustest on ka aktiivspoiler, mis sõltuvalt sõiduprofiilist vahetab viie võimaliku asendi vahel. Viimane neist, nö „õhkpidur“, tõstab spoileri pea 30-kraadise nurga alla ning lühendab sõiduki pidurdusteekonda sõltuvalt kiirusest kuni kahe meetri jagu. Eelmainituga uuendused loomulikult ei piirdu, kuid natuke avastamisrõõmu võiks ka huvilistele jääda…

TÄHTSAID NUMBREID

Kaheks päevaks minu kätte sattunud tippmudeli, Cayenne Turbo südameks on neljaliitrine topeltturboga V8, mis annab mängimiseks kätte 550 hobust ja 770 Nm.

See tähendab, et kui tegite linnukese ka „Sport Chrono“ paketi juurde, sprindib 2175-kilone maastur sajani vaid 3,9 sekundiga!

Ilma selleta tuleb sada kätte vägagi austusväärse 4,1 sekundiga, kusjuures tasub silmas pidada, et Porsche välja käidud numbrid on tavaliselt konservatiivsed ning nende saavutamine ei nõua professionaalset pilooti, ideaalset õhutihedust ja tähtede seisu.

Ka baasmudel ning Cayenne S on värskenduste käigus kamaluga kiirust juurde saanud. Kõigi kolme Cayenne’i kõnekaimad numbrid on järgnevad:

MUDEL

Cayenne

Cayenne S

Cayenne Turbo

MOOTOR 3-liitrine V6 turbo 2,9-liitrine V6, biturbo 4-liitrine V8, biturbo
VÕIMSUS 340 hj 440 hj 550 hj
PÖÖRDEMOMENT 450 Nm 550 Nm 770 Nm
KIIRENDUS 0-100, SEK 6,2 (5,9 Sport Chrono) 5,2 (4,9 Sport Chrono) 4,1 ( 3,9 Sport Chrono)
TIPPKIIRUS 245 km/h 265 km/h 286 km/h
TÜHIMASS 1985 kg 2020 kg 2175 kg
PAGASIRUUMI MAHT

770 – 1710 l

745 – 1680 l
MAX VEETAV MASS

3500 kg

KÜTUSEPAAGI MAHT

75 või 90 l

90 l
KÜTUSEKULU (KESKMINE) 9,2 l/100 km 9,4 l/100 km 11,9 l/100 km
HIND Al. 75 240€ Al. 92 520€ Al. 139 800€
VÄLIMUS JA SISU

Kui treenimata silmale võib uue Cayenne’i esiosa tunduda sarnane eelmisele mudelipõlvkonnale, siis taguots kahtlust ei jäta – uuemate Porschede disainikeelele omaselt leiab ka siit pikliku, kogu auto laiuse leedriba. Mõne uuema 911 taguotsas tundub see pigem sobimatu, kuid Cayenne kannab selle väga kenasti välja.

Sõitjateruumi istudes ei tasu oodata midagi vähemat kui kompromissitut mugavust ja luksust. Kui rool kõrvale jätta, on kogu auto sisepind segadusseajavatest nuppudest puhtamaks tehtud. Nende asemel on stiilsed puutetundlikud paneelid, mis alles pärast peale vajutamist „nupud“ paljastavad.

Keskkonsool on ehitatud ümber hiiglasliku, 12,3-tollise ekraani. Menüüdes orienteerumine on tänu meeletule hulgale funktsioonidele ootuspäraselt veidi keeruline, seega tuleb enne sõidu alustamist aeg veerandtunniks maha võtta, et end süsteemiga tuttavaks teha.

Õnneks reageerib ekraan puudutustele väga kiirelt ning provokatiivsest edasi-tagasi klõpsimisest hoolimata ei hangu süsteem hetkekski.

Juhi ees instrumendipaneeli mõlemas servas on veel kaks 7-tollist ekraani, millelt saab mugavalt näiteks sõidustatistikat või navigeerimisjuhiseid jälgida.

Puudu on vaid praeguseks üpris tavaline heads-up displei, mis tuuleklaasile infot projitseeriks, kuid vaevalt, et keegi sellest ülemäära puudust tunneb.

ISELOOM

Mulle endalegi ootamatult tundub Porsche Cayenne Turbo oma dünaamikalt veidi nagu mõni leebem Carrera – juhul, kui suudad kõrgema sõiduasendi unustada.

Maasturi kohta on see kõva sõna ning üksinda sõites võid täiesti vabalt peast lasta tõiga, et autosse mahuks veel neli inimest koos kõigi oma kompsudega.

Omaette kiitust väärib ka see, et kõik Cayenne’i sõiduprofiilid on tugevalt üksteisest eristuvad ning tunne, et sõidad kolm-ühes autoga, on täiesti õigustatud.

Tahad mugavat ja vaikset maanteesõitu? Jäika ja sportlikku elamust kõrvalteedel? Agressiivseid ja tuntavaid käiguvahetusi koos pragiseva ja käreda väljalaskenoodiga? Kõike saab!

KUIDAS CAYENNE TEEL KÄITUB?

Uus Cayenne Turbo lubab teha asju, mida sääraselt raskelt maasturilt ei oskaks oodata. Tee näiteks midagi lolli – lenda kurvi liiga kiiresti ja vajuta keset haripunkti tugevalt pidurit.

Arvasid õigesti – midagi halba ei juhtugi. Porsche Cayenne on tänu kõigile abisüsteemidele vägagi lollikindel ning kiiresti sõitmine ei ole raske ülesanne. Porsche tark šassii silub ka külgkaldumist – silub, mitte ei eemalda seda täielikult.

Kuivõrd vana hea topime-siia-massiivsed-stabilisaatorvardad lahendus seaks ohtu sõidumugavuse, hoolitseb kalde silumise eest hoopis PDCC-nimeline süsteem.

Piltlikult on see pooleks lõigatud stabilisaatorvarras, mille pooli ühendab mootor, mis aktiivselt nende kallet muudab. Tulemus on fenomenaalne ning kurvilisel teel sõitmine on kummastavalt stabiilne kogemus.

Testsõidu ajal tuli muidu päikselisel Kreetal maha tõenäoliselt kogu aasta peale ette nähtud sademetehulk ning see juhtis tähelepanu ühele kompromissile, mis sõidumugavuse eesmärgil tehtud – märjal pinnal sõites võib juht vaid arvata, palju autol päriselt pidamist on. Rooli kaudu seda informatsiooni paraku kätte ei saa.

… AGA MAASTIKUL?

Meie marsruuti oli integreeritud ka umbes 15-minutiline maastikukatse, mis enne proovisõidu algust paljulubav tundus.

Paraku polnud see aga muud, kui künklik kruusateelõik, kust oleks läbi läinud ka suvaline esiveoline kaubik. Liiatigi pole Porsche Cayenne Turbo rehvi-ja veljevalik (Pirelli P-Zerod 21-tollistel velgedel) maastiku jaoks optimaalne.

Kui leidub siiski mõni hull, kes tahab oma Cayenne’i päris maastikule viia, tasuks alustada rehvide ja velgede vahetusega.

Kõige muuga saab hakkama vägagi pädev „Offroad“ sõiduprofiil – lisaks sõiduki kõrguse muutmisele saad eraldi valida ka pinnakatte, millel sõidad. Diferentsiaalilukkude, veojõu jagamise ja kõige muuga tegeleb juba tark elektroonika.

PRAKTILISUS

Pakiruum mahutab 745 l jagu kraami, istmeid alla klappides kuni 1680. Seda on rohkem kui eelmises Cayenne’is, kuid super-SUV segmendis on paraku ka paremaid „mahutajaid“. Lisaks sellele võib aga sappa haakida kuni 3,5-tonnise järelhaagise.

KOKKUVÕTTEKS

Porsche on Porsche – kallis, kompromissitu, kiire ja tark ning Cayenne on jätkuvalt suurepärane kombinatsioon mugavusest, luksusest, võimekusest ja praktilisusest.

Seega – kui süda ütleb 911, aga vaja ka lapsed kooli viia ja aeg-ajalt suuri asju vedada ning rahakott piire ei sea, on raske Porsche super-maasturist mööda vaadata. Ja kui maldad veel oodata, on lähitulevikus oodata ka hübriidi ning veelgi kiiremat Turbo S-i.

Vaata rohkem maaletooja kodulehelt

Pildid: Veli Rajasaar, Esta Tatrik, tootja

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN