Esmaspäev, 17. juuni 2024
Sel nädalavahetusel, 8.-10. juulil toimub Eesti suurim vanamootorrataste kokkutulek Kurtna Moto 2022, mis on järjekorras juba 35. Eesti Vanamootorrattaklubi Unic-Moto korraldatav sündmus.

Kokkutulekule on registreeritud enam kui 135 vanamootorratast, millest eakamad on 1913. aasta Rex Jap DeLuxe, 1916. aasta Royal Enfield, 1922. aasta DKW ZL ja 1928. aastast pärit AJS K3 ning DKW E200.

Osalejaid on registreerunud üle 200 kuuest riigist: Eestist, Lätist, Poolast, Soomest, Rootsist ja Norrast. Laupäeval sõidavad mootorratturid ühisele veidi üle 100 kilomeetri pikkusele paraadile. Traditsiooniliselt toimuvad samal ajal ka vanamootorrataste tasuta väljanäitused.

Laupäeval, 9. juulil on rattad rahvale näitamiseks kell 10.30-12.30 Atla mõisa juures, kell 13-14.30 Rapla keskväljakul, kell 15.15-17 Pärinurmes ja Kurtna Sündmuskeskuse ees kell 18-20. Kellaajad on orienteeruvad, sest vanatehnika on ettearvamatu!

Juubeli puhul antakse osalejatele välja ka rariteetne vanamootorrattakataloog, kus on sees kõigi seekord kohale tulevate mootorrataste fotod koos valmistamisaasta ja omaniku nimega. Lisaks kujundati spetsiaalselt ürituse tarbeks t-särk, kus on kirjas varem toimunud Unic-Moto korraldatud vanamootorrataste kokkutulekud.

Plakat

Kokkutuleku korraldaja on Eesti suurim, 170-liikmeline motoklubi Unic-Moto, mis sai alguse 1976. aastal vanasõidukite klubi Unic motosektisoonist. Mitukümmend aastat on Unic-Moto korraldanud mai- ning oktoobrikuu esimesel pühapäeval Tagadi Restauraatorite päeva, kus on võimalik hankida kõikvõimalikke varuosi vanasõidukitele.

See aga ei ole sugugi klubi põhitegevus, vaid klubilise tegevuse eesmärgiks on ühendada vanamootorratta valdajaid ja huvilisi ning vanatehnika säilitamine Eestis asjahuviliste individuaalse ja ühendatud tegevuse kaudu. Iga aasta juuli teisel nädalavahetusel korraldatakse kokkutulek mõnes kaunis Eesti paigas, kus esitletakse aasta jooksul valminud projekte, hinnatakse „musta numbri“ vääriliseks peetavaid tsikleid, sõidetakse koos paraadil ning peetakse vanamootorrataste jõukatsumisi.

Kurtna Mootorrattamuuseum saab 20-aastaseks

Seekordse kokkutulekuga samal ajal peab juubelit ka Kurtna Mootorrattamuuseum, mis põhineb Unic-Moto ühe asutaja Urmas Teearu erakollektsioonil. 18 sajandi keskpaigas rajatud Kurtna mõisa abihoones on muuseum alates 2002. aastast ning tänaseks on Baltimaade ühes suurimas ja väärtuslikumas kogus ligi 200 kaherattalist.

Muuseumis saab näha sellised tuntud mootorrattamarke nagu BMW, Harley-Davidson, Indian, AJS, JAWA, IŽ, TIZ, PMZ, Krasnõi Oktjabr, Moskva, Kavrovets, Tuula, aga ka Eestis valmistatud Vihuri võidusõidutsikleid. Haruldasemad eksponaadid on Tsaari-Venemaa turu jaoks Saksamaal 1912. aastal toodetud rihmaveoga mootorratas Watt ja Moskva lähistel Serpuhhovis 1960. aastal valmistatud kahesilindrilise DOHC mootoriga ringrajatsikkel S-360.

Rohkem infot kokkutuleku kohta leiab Unic-Moto kodulehelt ja Facebookist.

Fotod: Gerli Ramler, mootorrataste omanikud

KOMMENTEERI SIIN