Jaak-Kristian Sutt on seekord leidnud lõbusat suvelugemist Autoblogist, kus EVangelist ehk e-autode entusiast Peder Norby on välja arvutanud, kui palju kulutab sõites elektrit bensiini- ja kui palju elektriauto. Selgub, et 100 miili läbimiseks vajab bensukas märksa rohkem “e”-d.

Ehkki arvutus ise pärineb juba 2011. aastast, pole maailmas suurt midagi muutunud, pigem on bensukas end veelgi rohkem diskrediteerinud: viimasel kümnendil on autotootjad sõidukitele pidanud selga laduma raskeid turvavidinaid, juhiabisid, akusid jms. – reaalsuses paraku kajastub see kõik suurema kütusekuluna.

Siiski on tore lugeda, millise “üldjoontes” tulemuseni jõudis Peder Norby, legendaarne EVangelist, kes oma elektrilise Mini ja päikesepaneelidega tekitas tollal üle maailma furoori.

“Päris täpselt ei ole võimalik välja arvutada, kui palju elektrit kulub galloni (≈ 3,8l) bensiini jaoks vajaliku nafta puurimiseks, transportimiseks ja rafineerimiseks, kuid aktsepteeritav kogus on umbes 8 kWh.”

Seega suudab bensukas – USA autode keskmist kütusekulu arvestades – 8 kWh elektrikuluga läbida 22 miili (≈ 35 km). Hübriidajamiga Toyota Prius suutis aastal 2011 läbida 8 kWh-ga kaks korda pikema vahemaa.

Selleks, et läbida bensiinimootoriga sõiduautoga 100 miili (≈ 161 km), kulub elektrit 40 kWh. Võrdluseks: uus seitsmekohaline täiselektriline Citroën ë-Spacetourer kulutab sama vahemaa läbimiseks 40,25 kWh (värskelt sõidetud linn-maantee keskmine kulu 7 inimesega ja nende kolaga autos).

II generatsiooni Nissan Leaf, kuhu mahub 5 inimest, kulutab aga 100 miili läbimiseks eri testisõitude andmetel umbes 27 kWh elektrit. 11 aastat tagasi arvestati elektrilise sõiduauto kuluks samal distantsil 33 kWh.

Kuigi need tulemused vajaksid täpsuse huvides ühes või teises suunas nihutamist, on Norby oma arvutustes kasutanud üksnes elektrikulu ja ei ole arvestanud bensukaga sõitmisel kuluvat naftat.

Seega, kui suudaksime võluväel ära kasutada kogu praegu bensiini tootmiseks kulutatava elektri ja toimetada selle elektriautode akudesse, kuluks kokkuvõttes vähem energiat ja mitte tilkagi bensiini, usub Norby.

Pikemalt arvutuskäigu kohta saab lugeda Norby blogist. Bensukas oli kaotaja siis ja on tänagi…

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.