Neljapäev, 25. juuli 2024
Lexus UX on esimene täiselektriline linnadžiip, mis Jaapani autotootja Toyota “pajast” tulemas on ja annab meile üksjagu aimu, mis suunas suurkontsern tulevikus liigub. UX 300e-nimelise e-auto puhul on suur rõhk praktilistel pisiasjadel. Ja just need pisiasjad määravad lähitulevikus autoostu valikuid. 

annab aimu

Toyota on hübriidtehnoloogiate pioneer ja seni kõigutamatu turuliider. Elektriajamite arendamisesse on jaapani autotootja panustanud rohkem kui paarkümmend aastat, täiselektrilise auto loomisse umbes 15.

Lisaks ajamite ja spetsiaalselt elektrisõidukitele sobivate tehnolahenduste disainimisele ootame lähiajal uudist läbimurdelisest tahkisakutehnoloogiast, mis peaks e-autode hinnad alla tooma ja lahendama mitmed senised põhimured.

Omotenashi Lexuse moodi

Lexus UX 300e puhul paistab silma omotenashi suhtumine: ei piisa üksnes sellest, et autol on elektriajam ning see sõidab “puhtalt” vaid igas detailis on pühendutud auto kasutaja teenimisele: kasvõi näide, et kui avada uks peatuvad kojamehed automaatselt, et mitte sõitjale vett silma pritsida. 

 • iluvõre õhuvõtuavad avanevad ja sulguvad automaatselt, lähtuvalt jahutamisvajadusest
 • spoilerisse uputatud tagatuli vähendab u` 16% rõhumuutust, paraneb kurvistabiilsus ja külgtuul ei mõjuta autot nii palju
 • veljekodarad on vormelilt “maha viksitud” ja suunavad õhuvoolu (Gurney klapp)
 • tagaistmete soojendus, mis aitab sõitjateruumi küttekulusid vähendada
 • ukse sulgumise heli puhul tehti koostööd neuroteadlastega – “müts!” peab ju meeldivalt kostma ja kõrva paitama, tegu on siiski noobelautoga. Ka ukse kuju on ergonoomiline
 • nahkistmete muster järgib geomeetrilist joont ja harmoneerub muude detailidega. Sha
 • leedvalgustatud induktsioonnupuga ventilatsiooniavade reguleerimine
 • automaatne klaasipuhastisüsteem, mis püüab juhi tähelepanu mitte häirida
 • tagaluugiautomaatika puhul on tehtud täppisteadust
 • auto on arvestatud aastaid vastu pidama, detailide töökindlust on tuhandeid kordi testitud
 • osal sihtturgudest tuleb see müügile koos mitmekülgse kasutajaäpiga, mis võimaldab autot võtmeta jagada ja teha tavapäraseid toiminguid üle rakenduse.
Esimene Toyota kontserni e-auto

Lexus UX 300e on esimene Toyota kontserni täiselektriline sõiduk ja Baltimaades peaks see müügile jõudma 2021. aasta alguses. Autot toodetakse Jaapanis. 

Toyota täiselektrilise sõidukiga läheb ilmselt veel natuke aega, aga uudiseid on oodata nii linnadžiipide kui ka tarbesõidukite vallas – nende osas tehakse koostööd PSA-ga, mis on elektrifitseerinud rea “töömesilasi”.

Toyota ei jää muidugi oma fännidele vastust võlgu: äsja tuli müügile uus Yaris, millel on viis Euro NCAP tähte ja hübriidajam, samuti on peagi jõudmas RAV4 pistikuhübriid, mis lubab üle 60 km puhtalt elektriga sõita. 

Pildid: tootja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN