Esmaspäev, 27. mai 2024
Esialgse info kohaselt ärandati ööl vastu 28. septembrit Tallinna kesklinna rendipunktist Nissan Leaf, millega sõideti teadaolevalt Harjumaal ja Tallinnas kuni aku Laagna tee silla juures tühjaks sai. Juhtusime sündmuskohale, kui kriminalistid autost asitõendeid otsisid. 

ärandati elmo rendi nissan leaf

Juhtusime sündmuskohale kella üheteistkümne ajal: mööda sõites tõmbasid tähelepanu kaks Elmo Rendi e- autot, mis olid üksteise järel peatunud Laagna tee silla pealesõidul. Nende taga seisis vilkuritega patrullauto ja ees hall PPA kriminalistide buss.

Esimene mõte oli, et kaks rendiautot on omavahel kõksu pannud ega suuda olukorda muudmoodi lahendada kui politsei kaasabil. Miks aga on kohal kriminalistid?

Sündmuskohal viibinud Elmo Rendi infotöötaja rääkis aga, et lugu on sootuks põnevam: esimest korda ajaloos ärandati Eestis rendi-elektriauto – Elmo Rendile kuuluv Nissan Leaf.

Esialgse versiooni kohaselt purustas autovaras Leafi esiakna, avas autoukse, vajutas “Start” nuppu ja siis sõitis seni ringi kuni akut jagus, ja seda jagus väidetavalt nii Harjumaal kui Tallinnas sõitmiseks. Laagna teel sai särts otsa. Enne jalgalaskmist pani ärandaja kenasti ohukolmnurga teele, et kaasliiklejad ohtu märkaksid. 

Aku sai tühjaks, järelikult tuleb ohukolmurk välja panna!
Elmo Rendi tegevjuht jääb kidakeelseks

Elmo Rendi tegevjuht Enn Laansoo Jr. jäi kommentaari andes kidakeelseks ja ütles, et PPA palvel ta üksikasju ei avalda: kõike ta ei teadvatki, sest kõne ärandatud autost sai ta alles kell 12:18 samalt infotöötajalt, kes meile kohapeal juhtunust rääkis – 3 minutit enne meie telefonikõnet. 

Laansoo kinnitas, et tegu on esmakordse juhtumiga Elmo Rendi ajaloos, kus ärandatakse rendi-elektriauto. See, kas auto ärandati või siiski renditi ja seejärel aken sisse löödi, oli tema sõnul veel lahtine: “Mina tean, et auto renditi, klaas läks katki, auto jäeti seisma ja rentnik lahkus. Rohkem ei taha kommenteerida.”

Kui tõesti juhtus nii, et renditi auto, aken läks puruks ja aku sai tühjaks, siis peaks ju Laagna teele viisakalt tühja akuga Leafi seisma jäänud inimene rendifirmale teada olema ja kriminaliste poleks vaja kohapeale kutsuda!?

Kunas uurimine käib, arutasime Laansooga poolmuheledes, et alati ei peagi kohe halbadele asjadele mõtlema: võibolla on tegu romantilise armastuse looga ja e-autoga sõideti öö otsa ringi selleks, et kurba meelt lohutada?

Või siis tuli inimesel nii vastupandamatu soov Nissan Leafiga sõita, ja tehtud-mõeldud!? Autoistmelt paistis ühe kõnekaardi ümbrispakett – võimalik, et ajutise numbriga ei saanud äppi alla tõmmata ja tuli leida muu moodus, et sõita!? Olgem ausad, see tundub siiski ebatõenäoline versioon.

Nali naljaks, küsimusi siiski kerkib

Isegi kui tegu ongi romantilise vahepalaga ning õnnetu vastuseta armastuse leidnud noormees kruiisis öö otsa linnas ärandatud e-autoga, tekib ajakirjanikul siinkohal rida küsimusi. 

Kas Elmo Rent sai tõesti alles hommikul info ärandatud autost? Süsteem võiks ju tuvastada loata auto võtmise kohe, kui see juhtub, ja vastava teate keskusele edastada? 

Tesla, Volvo, Mersu jm moodsad autod saab äpist teovõimetuks muuta, piirates nende kiirust ja suretades auto välja. Ka Nissani äpp võimaldab piiranguid seada auto kasutamisele. Sarnased lahendused võiksid olla ka äpis.

Praegu läks õnneks, et selle juhtumi puhul oli tegu kas paadunud romantiku või pätiga, kel jagus nii palju oidu, et panna seismajäänud e-auto hoiatuseks välja ohukolmnurk – ent mis juhtuks, kui sõiduki võtab omavoliliselt näiteks purjus juht või narkomaan ning sellega segamatult liikluses tegusid teeb!?

Küsimused jäävad siiski õhku, miks ei avastatud ärandamist kohe?
Lõpetame positiivses võtmes

Elektriauto ületab kiirust otse politsei nina all, aga korrakaitsjad haigutavad ega lähe järele: “Söö sai lõpuni, siis lähme korjame üles. Aku saab kohe tühjaks.” 

See nali pärinevat politseilt. Tänapäeval on asi muidugi veidi teisiti – kihutab küll, aga tühjaks niipea ei saa. Aga kriminalistid võtavad jälje üles ka mitu aega hiljem. Eks me selle loo järge kuule peagi. 

Loe siit, kui äge on sõita Nissan Leafi II generatsiooniga

Pildid: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN