Kolmapäev, 17. aprill 2024
Ka kõige osavamatel juhtidel võib vahel ette tulla käiguvahetusi, mis ei lähe päris nagu planeeritud. Paremal juhul ragistad hammasrattaid, halvemal aga lased mootoripöörded kõrgemale kui tehnika kannatab.

Selline “komponentide vastupidavuse piiri leidmine” on väga kulukas ettevõtmine ja seetõttu kutsutakse kõrgetel pööretel üles vahetamise asemel alla vahetamist money shiftiks. Kui seda piisavalt “osavalt” teha, võib mootori hetkega 15 000 pöördeni lasta… Olenevalt pööretest ja mootorist võib see põhjustada igasuguseid muresid alates katkistest klappidest, ringi käinud saaledest või purunenud õlipumbast kuni mootoriplokist vägivaldselt väljutatud kepsu või stratosfääri lennutatud kolvini.

Käiguvahetuse täpsust võivad mõjutada ka kõige ootamatumad tegurid – näiteks oma MR2 Spyderi puhul olen avastanud, et rajal kõrgetel pööretel ja eriti just kurviga tõusudel vajuvad mootori ja kasti kinnituspadjad täpselt piisavalt läbi, et kaablid veniksid ja mõned käigud “eest jookseksid”. WRX STI-l aga muutub lihtsalt kurvis käigukangi külgsuunaline liikumine palju kergemaks ning sellega tuleb arvestada osata.

Sellistes oludes oleks maru kehv neljanda asemel näiteks teine sisse raiuda… Lahendus on olnud lollikindel aeglasem vahetus – kuid BMW-l on teistsugune mõte.

Kuigi käsikastide aeg on elektriautode tulekuga lõppemas, lubab BMW M-divisjon manuaalkastist siiski viimast võtta ning matab sõidulõbu nimel arendusse rahasid, mida mõni konservatiivsem autotootja mujale paigutaks. Üks probleeme, mida BMW lahendada soovib, on seesama money shift.

BMW lollikindel käsikast

Nimelt on BMW Saksamaa patendiametis registreerinud süsteemi, mis suudab lukustada ebasobivaid käike. Mõte on umbes sama nagu tagurpidikäigu lukustus, mis ei luba sõidu ajal tagurpidikäiku lülitada – juhi jaoks on “tee” lihtsalt kinni ja käigukang ei saa füüsiliselt sinna liikudagi.

BMW plaan on rakendada lukustussüsteemi kõikidele käikudele ning paaritada see käigukangi asendi ning väntvõlli pöörete anduriga. Seega kui juht lahutab siduri ning käiku vahetab, oleks kõik mootorit potentsiaalselt kahjustavad käigud lihtsalt blokeeritud.

Seega tulevane M-auto ostja ei pea tehniliselt isegi korralikult käiku vahetada oskama. Ime, mida raha eest saab! Sarkasmi kõrvale jättes on aga tore, et vähemalt keegi näeb veel käsikastide puhul vigu, mida parandada, mitte ei lase neil vääritult surra nagu enamus teisi tootjaid.

Fotod: BMW

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN