Teisipäev, 18. juuni 2024
Porsche on osade turgude mudelikonfiguraatorile lisanud “soovitustööriista”, mis kasutab masinõppivat tehisintellekti. Väidetavalt on see kasutajate eelistuste ära arvamisel 90% täpne.

Porsche mudelikonfiguraatoris on näiliselt lõpmatu hulk valikuid ning endale autot valiva kliendi jaoks võib see virrvarr silme eest üpris kirjuks ajada. Osade turgude, näiteks Saksamaa ja USA mudelikonfiguraatorid katsetavad nüüd uudset lahendust.

Masinõppiv AI oskab kasutaja eelnevate valikute põhjal soovitada, mis lisavarustust Sa tahad. Ükski kasutaja ei pidavat saama sama soovituste “kompotti”. Et ennustusi saama hakata, tuleb all paremal nurgas sinisele “pirnile” klikkida.

Kuidas konfiguraatori AI töötab? Masinõppele omaselt – mida rohkem kasutatakse, seda rohkem õpib. Soovitused põhinevad juba praeguseks miljonitel andmepunktidel, mida algoritmid sorteerivad ja konfiguraatorit kasutades mustreid otsivad.

Et siis… mida see praktikas tähendab? Siinkirjutaja võttis ette ühe oma absoluutse lemmiku, Porsche Cayman GT4. Ilma mujal ühtegi klikki tegemata kutsusin kohe AI appi. Ja kohe soovitas see mulle korvistmeid, väites, et see on 97% see, mida tahan. Olgu, päris hea, klikime. Edasi – Sport Chrono pakett? Jah, sobib!

Porsche Cayman GT4 mudelikonfiguraator

Järgmiseks aga väidab see mulle, et 7-käiguline PDK robotkast on 85% kindlusega just see, mis mul õnnest puudu. Ei, ei ole! Aga anname konfiguraatorile uue võimaluse ning võtan ette masina, mil palju rohkem valikuvariante – 911 Turbo.

Sel korral klõpsan enne AI abi kasutamist ka rohkem variante läbi – värv, disainveljed, sisustuse värv. Aga ikka tulevad soovitustesse varustuselemendid, millele esialgu ei mõtlekski – kui viimasena vilksamisi nähtav sportväljalase kõrvale jätta.

Porsche 911 Turbo mudelikonfiguraator

Ühesõnaga – arenguruumi kindlasti on ja minu puhul oli 90% täpsusest asi kaugel. Vahemärkus – 90% täpsuse all on mõeldud seda, et ostjale antavatest soovitustest 90% ostetakse ka päriselt ära. Aga kumb oli enne, muna või kana?

Samas polegi masinõpe algfaasis midagi muud kui kuulus ahvidele trükimasinate kätte andmise näide – keegi kirjutab lõpuks ikka mõne kuulsa teose. Masinõpe seevastu pole täiesti juhuslik, oskab ajapikku “halvad” valikud eemaldada ning mitte enam samu vigu teha.

Potentsiaali on, sellele vastu vaielda ei saa. Porsche lubab konfiguraatori varsti kõigile turgudele tuua, hetkel saavad seda kasutada ning tehisintellekti andmebaasi täiendada Saksa, USA, Hiina, UK, Šveitsi ja Taiwani kliendid. Kui pisut aega anda, saab sellest kindlasti midagi enamat kui kalleid valikuid nina alla viskav müügimees.

Fotod: Porsche mudelikonfiguraator

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN