Teisipäev, 5. detsember 2023
Toyota on jõudnud järjekordse verstapostini oma teekonnal heitmevaba tuleviku suunas, esitledes elektrilist vesinikkütuseelemendiga Hiluxi prototüüpi.

See on järgmine näide Toyota mitmekülgsest strateegiast süsinikuvaba liikuvuse saavutamiseks, rakendades oma sõidukites erinevaid jõuülekandelahendusi erinevate kasutajate vajaduste jaoks – olgu tegemist siis hübriid-, pistikhübriid-, aku- või vesinik-elektriautoga.

Toyota Hilux vesinik, RKP Photography

Vesinik-Hiluxit esitleti Inglismaal Derbys, kus asuvas Toyota tehases töötati see välja ühisprojektina, mille partnereid rahastas Ühendkuningriigi valitsus. Toyota Hiluxil on üle maailma erakordse usaldusväärsuse ja vastupidavuse maine. Arendusprojekti käigus uuriti, kuidas neid omadusi säilitada ka vesiniku jõul liikuvana.

Uus jõuallikas kasutab vesinikkütuseelemendiga elektrilise sedaani Toyota Mirai põhielemente – tehnoloogiat, mis on tõestanud oma kvaliteeti peaaegu 10-aastase tootmisajaloo jooksul. Sõites ei eralda kütuseelement mingeid heitmeid – ainult puhast vett.

Toyota Hilux vesinik, RKP Photography

Vesinikku hoitakse kolmes kõrgsurvepaagis, mis annab Hiluxi prototüübi eeldatavaks sõiduulatuseks üle 600 km. Hübriidaku, mis salvestab kütuseelemendi poolt toodetud elektrienergiat, paigutatakse kasti, et säilitada sõitjateruumi mugavus.

Projekti ajalugu

Projekt algas 2022. aasta varakevadel tasuvusuuringuga, mille viisid läbi Toyota Manufacturing UK (TMUK) ja Toyota Motor Europe. Seejärel saadi rahastus Ühendkuningriigi valitsuselt mittetulundusühingu Advanced Propulsion Centre kaudu, mis toetab puhtamate tehnoloogiate ja uute liikuvuskontseptsioonide arendamist.

See võimaldas alates 1. juulist 2022 alustada intensiivse disaini- ja arendusprogrammiga koostöös teiste konsortsiumi partneritega, kelleks olid Ricardo, ETL, D2H Advanced Technologies, Thatcham Research ning Toyota Motor Corporation (TMC).

Prototüübi ehitus algas tänavu 5. juunil, kus järgiti TMUK tehases selleks ettenähtud alal Toyota tootmissüsteemi põhimõtteid. Esimene sõiduk valmis vaid kolm nädalat hiljem, selle aasta lõpuks ehitatakse valmis 10 sõidukit. Neid testitakse põhjalikult, et tagada ohutus, jõudlus, funktsionaalsus ja vastupidavus, mis vastavad tootmismudelilt nõutavatele kõrgetele standarditele.

Toyota Hilux vesinik, RKP Photography

Projekt on võimaldanud TMUK liikmetel arendada ja rakendada uusi oskusi, mis on seotud nii vesinikusõidukite kui ka vesiniku süsteemikomponentidega. Kõik konsortsiumi liikmed on projekti algfaasis mänginud olulist rolli. Nii toetas Ricardo prototüübi ehituse ettevalmistusi, viies läbi disaini- ja arendustöid ning kinnitades paralleelselt TMUK meeskondadega kogu tootmisprotsessi. Ricardo viib lähikuudel läbi sõiduki põhjaliku hindamise, enne kui langetatakse otsus potentsiaalse mudeli tootmise kohta selle aastakümne teises pooles.

Fotod: Toyota/RKP Photography

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.