Reede, 14. juuni 2024
Tallinnas, Astangu tänava ühel lõigul kehtestatakse alates 7. aprillist kuni mai alguseni konnade kaitseks kella 21:00st – hommikul kella 6:00ni öine sissesõidukeeld. Piirang lähtub ELFi, Tallinna ja Haabersti linnaosa elanike soovist kaitsta looduskaitse all olevaid kahepaikseid  rändeteel, mis on neile eluohtlik.

Kui varasemal viiel aastal on vabatahtlikud elanikud kahepaikseid omal initsiatiivil ohutult üle Astangu tänava aidanud, siis seoses Vabariigi Valitsuse poolt koroonakriisi tõkestamiseks kehtestatud eriolukorraga ei ole see tänavu võimalik.

Seetõttu võtab linn kahepaiksete kaitseks rändeajal kasutusele täiendava meetme just öise sissesõidukeelu näol. See tähendab, et kella üheksast õhtul kella kuueni hommikul ei tohi Astangu tänava lõigul, mis ristub konnade rändeteega enam autodega sõita.

„Kahepaiksed on Eestis kaitse all olevad liigid. Ökosüsteemide seisukohalt on oluline, et nende arvukus oleks suur, kuna nad on oluline toidubaas väga paljudele teistele liikidele,“ sõnas Tallinna Loomaia direktor Tiit Maran.

Maran lisas, et inimeste ehitatud teed on kahepaiksete jaoks sageli barjääriks, kus kaotatakse elu. „Eriti ohtlikud on need lõigud, kus tihe liiklus muudab teelõigu kudeveekogudele surmalõksuks.”

Tee ajutine sulgemine tekitaks küll sealt liikuma harjunud inimestele ebamugavusi, kuid säästaks sadade kui mitte tuhandete kudealadele suunduvate kahepaiksete elu. “Selline ajutine piirang on suurepärane märk meie inimeste hoolivast suhtumisest teiste eluvormide vastu,“ lausus Maran.

Kõnealune Astangu tänava lõik on üks Eesti suurimaid kahepaiksete rändekoridore, mida läbib iga kevadel lühikese aja jooksul tuhandeid konni, kärnkonni ja vesilikke. Periood, mil teelõik on suletud, on valitud lähtuvalt kahepaiksete rändekäitumisest ja ilmastikuoludest.

Loe siit, kuidas konnade rändeteele sattudes autoroolis käituda

Teelõik, kus liikumiskeeldu kohaldatakse, on kaardile punasega märgitud 

Konnade käigurada

KOMMENTEERI SIIN