Teisipäev, 18. juuni 2024
Poleks uskunud, et sellel teemal kunagi kirjutama peame. Tuleb välja, et on inimesi, kes pole teadlikud, millised dokumendid peavad olemas olema, et autorooli istuda ja sõitma minna. Teeme siis ühe korra puust ja punaseks selle selgeks!

Maanteeamet tuletab meelde, et auto, mootorratta, veoki jm. liiklusvahendiga liiklemiseks on vaja kehtivaid dokumente, mis tõestavad juhi pädevust roolis või lenksus ja sõiduvahendi korrasolekut. Kui kasvõi üks neist on puudu, sõiduki rooli istuda ei tohi.

Teema kerkis üles seoses Elektritaksoga, mille juht väidetavalt soovitas sotsiaalmeedias taksojuhtidel eirata seadust ja sõita tehnoülevaatuseta autodega.

AUTOGA LIIKLEMISEKS VAJALIKUD DOKUMENDID

1. Kehtiv juhiluba
2. Kehtiv tervisetõend
3. Sõiduki kehtiv tehnoülevaatus
4. Sõiduki kindlustus

Iga liikleja peab olema kursis kõigi vajalike dokumentide kehtivusajaga. Sõidukijuhil peavad kehtima juhiluba ja tervisetõend ning sõidukil tehnoülevaatus ja liikluskindlustus. Juhul kui üks neist ei ole kehtiv, siis liikluses osaleda ei saa.

Loomulikult peab autoroolis istuma inimene, kes tohib konkreetse sõidukiga teel liikuda.  Maanteeameti e-teenuste keskkond võimaldab kontrollida ka, kes on sõiduki omanik või vastutav kasutaja. Juhil peab olema kaasas kehtiv rendileping või volitus juhul, kui ta kasutab sõidukit ajutiselt.

KONTROLLI OMA DOKUMENTIDE KEHTIVUST SIIN

Juhiloa kehtivust saad kontrollida siin
Tervisetõendi kehtivust saad kontrollida sisse logides siin
Tervisetõendi kehtivuse kohta saab küsida ka oma perearstilt
Sõiduki tehnoülevaatuse ja kindlustuse kehtivust saad kontrollida siin

Maanteeamet soovitab kõigil liiklejatel teha aeg-ajalt n-ö pistelist dokumentide kehtivuse kontrolli. Kuna tervisetõendil on kõige pikem kehtivusaeg ja seda kaasas ei kanta, siis kiputakse unustama selle pikendamist.

Tervisetõendi kehtivust peaksid kindlasti kontrollima, kui oled viimase kümne aasta jooksul juhiluba vahetanud. Tervisetõend ja juhiluba ei pruugi olla sama kehtivusajaga.

[dropcap]! [/dropcap]Kui Sul on olemas paberil tervisetõend, siis kontrolli, kas see on edastatud Maanteeametile. Elektroonilised tervisetõendid edastatakse Maanteeametile automaatselt.

Kui tervisetõendil ei ole märgitud kehtivuse lõppu, siis kehtib tervisetõend sama kaua kui juhiluba. Sellisel juhul lõppeb koos juhiloa kehtivusega ka tervisetõendi kehtivus.

Allikas: Maanteeamet. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN