Laupäev, 25. mai 2024
California idufirma esitles Tesla Semi võistlejat, Thor ET-One täiselektrilist sadulveokit. Thor Trucks loodab särtsaka veoautoga näidata Elon Muskile tagatulesid: ET-One peaks müügile jõudma 2019. aastal, praegu käivad mõnes osariigis sõidukatsed.

Thor Trucks’i sõidukit on nimetatud veokimaailma Frankensteiniks, sest ET-One prototüübi valmistamiseks on kasutatud mitme erineva tootja osi. Tulevik paistab elektrientusiastide jaoks paljulubav, ET-One peaks olema 60% diiselveokitest ökonoomsem

Thor ET-One elektriline sadulveok on mõeldud peamiselt lühimaatranspordiks. Sellegi poolest on tegu märkimisväärse esitlusega – juhul kui prototüüp saab tõeluseks, saab rääkida konkurentsist täiselektriliste transpordivahendite segmendis. Lisaks Teslale ja Thorile arendavad oma veokeid ka Scania ja Daimler.

Täiselektrilised veokid, esialgu küll nende prototüübid, on uus normaalsus. Tesla esitles oma mudelit Semi novembri lõpus. Detsembris avalikustasid oma “Frankensteini” ameerika idufirma loojad. Nüüd sõltub, kumb neist enne reaalse tootmiseni jõuab. Selles osas arvatakse Thor Trucks’il olevat väikene edumaa, sest autod on juba sõidus.

Thor ET-One

LOODUD LÄBIMA LÜHEMAID VAHEMAID

Idufirma esimese täiselektrilise veokimudeli nimi on Thor ET-One. Selle on disaininud Dakota Semler ja Gio Sordoni. Kui väljast näeb sõiduk välja muljetavaldavalt võimas, siis kabiinis avaneb pilt, mida tänapäevastes moodsates veokites harva näeb – see on tõepoolest Frankenstein, ja pole kindel, milline juht sellises kohas töötada tahaks.

Kohmakas rool, pilla-palla näidikud ja valitsad tekitavad mulje õndsatest üheksakümnendatest, mil veoki peamiseks ehteks oli lõhnakuusk ja väike kineskoop-telekas. Kohutav plastmassiplahvatus kokpitis ei kutsu küll sõitma. Või kui, siis vanamehi seitsmendalt, aga nemad on ammu pensil, või liiga pimedad, et veokit juhtida…

Auto arendustegevust on rahastatud täielikult Semleri teistest äriprojektidest saadud tuluga. Nüüd otsib firma partnereid mudeli turule toomiseks. Hea oleks kui partnerid võtaksid tõsiselt jutuks teistest üle jäänud osade kasutamise veoki puhul ning palkaksid insenerimõtte ja tehnoloogia arenguga “sina”-peal autodisaineri.

Thori veok suudab vedada kuni 37 000- kilogrammise koorma kuni 500 kilomeetri kaugusele. Sel, nagu Tesla Semillgi, on liitiumakud. Semi suudab vedada rohkem ja kaugemale,  ning sel on autopiloot ja rida muid tänapäevaseid juhiabisid, aga meil on olemas ainult esialgsed esitlusandmed.

ET-One’i tippkiirus on 113 kilomeetrit tunnis. Aku täislaadimine võtab aega 90 minutit. Veok võtab efektiivselt kasutusele pidurdusenergia, kuid mudel on sarnaselt Tesla Semiga mõeldud peamiselt lühimaatranspordiks.

Kavandamisel on ka pikamaaveok. Thor väidab, et ET-One ülalpidamine oleks diiselveokiga võrreldes kilomeetri kohta koguni 60 protsenti odavam. Esimesed autod tarnitakse ostajatele aastal 2019. Ent mõned testautod on Ühendriikides juba liikluses.

TORE KÜLL, AGA…

Thor ET-One puhul kerkivad samad küsimused, mis Tesla Semi-gi puhul. Kui jätkusuutlik on projekt, vaadates infrastruktuuri, akude ehitamiseks kuluvaid ressursse, sõiduraadiust, laadimiskiirust…?

Tore on, et hiiglaslike pakirobotite ehitamine on saanud hoo sisse. Praeguste veokitega, mis suudavad korraga maha sõita kuni 1500 – kilomeetrit ning mille tankimine ei võta aega rohkem kui mõne minuti, ei saa särtsukaid võrrelda.

Kulub veel palju aastaid, et mõelda välja, kuidas lahendada infraga seotud probleemid, tõsta akumahtu, leida tootmiseks vajalik ressurss, ning mis kõige olulisem – toota vajalik kogus taastuvenergiat, mis õigustaks nii suurte särtsumasinate kasutuselevõttu.

Ainsana on terviklahenduse arendamist deklareerinud Tesla, mis algusest lõpuni loodab ainult iseendale ehk ehitab välja oma infra, kasutab oma akusid, võtab ise päikese, vee ja tuule, mis elektritootmiseks vajalik. Seda, kas suured plaanid päriseluks saavad, näitab aeg.

Thori loojatele lohutuseks: midagi ei juhtu, kui ET-One kunagi prototüübist kaugemale ei jõuagi. Sarnaseid idufirmasid kerkib ja sureb nagu seeni pärast vihma. Kuna ükski neist ei ole Tesla ega Daimler, ei mäleta neid tulevikus ka mitte keegi.

Sotsiaalmeedia ja internet näivad olevat uue elektriveoki vastu ükskõiksed kohe alguses – Instagrami kontol on prototüübi avalikustamine pälvinud vaid mõne üksiku laigi. Seega, julgelt edasi, mehed!

Allikas: The Verge. Tõlkis: Kadi Rünkla. Pildid: tootja

KOMMENTEERI SIIN