Laupäev, 15. juuni 2024
Fiat on koostanud auto käsiraamatu, kust muuhulgas leiab nõuandeid puhuks, kui autosse siseneb napis riietuses või lihtsalt siresäärne naissoost kaassõitja. Olustikukirjeldustest pungil kasutusjuhendi saab standardvarustuses kaasa iga Fiati omanik. Selgub, et argentiinlannad loevad enne autoga sõitma minemist tähelepanelikult läbi ka kaasa pandud käsiraamatu, sest just Argentiinast on veerema läinud kenakene skandaal.

“Kui naissoost kaassõitja seelik on liiga lühike, soovitame ta saata tagaistmele, et ta ei segaks juhti kontsentreerumast. Kui asi pole kaassõitja lühikeses seelikus vaid tema pikkades jalgades, millest juhil on raske mööda vaadata või oma käsi eemal hoida, soovitame naisterahval samuti suunata auto tagaistmele” – sedalaadi soovitused leiab Fiati käsiraamatu alajaotusest “Kaasreisijad autos”. Teises peatükis aga soovitatakse autosse lubada vaid ilusate jalgadega naisterahvaid, kes mõjuksid muserdunud juhile vajaliku motivatsioonina.

“Sõit koos kallimaga”: “Kui sa oled tõeline härrasmees, siis tuleb sul taluda olukorda kus sinust saab oma abikaasa, tüdruksõbra või armukese ning naise sõbrannade autojuht. Sul tuleb kehastuda alfaisaseks, kes vastutab kõigi nende heaolu eest. Sinu asi on igaüks neist sõbrataridest õhtu lõpetuseks turvaliselt puhkama toimetada.”

Fiat siresäär

Hea huumorimeelega lugeja mõistab, et Fiati käsiraamatu koostajad on seda kirjutanud väikese irooniavarjundiga, lisades tavaelus tihti ette tulevatele olukordadele veidi vürtsi ning keerates vinti peale. Paraku on inimeste naljasoon erinev ning kui auto juhtub ostma naine, kes on pidanud taluma perevägivalda, siis pole see juhend just maailma kõige naljakam asi, mida ta lugenud on.

Aga nii just läks – Fiati üle vindi kasutusjuhend sattus Argentiina naistevastase vägivallaga tegelevate organisatsioonide ja naisõiguslaste vaatevälja. Järgnesid süüdistused, mis sotsiaalmeedias paisusid avalikuks hukkamõistuks; järgnes protestiaktsioon Buenos Aireses, kus nõuti vägivalla ja sarnaste seksistlike lolluste levitamise lõpetamist.

Kampaania sloganiks sai #NiUnaMenos, (Mitte ühtegi rohkem) ning selleteemalisi postitusi leiab sotsmeediast hulgim. “Uskumatu, millist jama Fiat on kokku kirjutanud, unustades, et ka naised sõidavad autoga,,” “Palun seisame kõik ühiselt selle eest, et vägivald ükskõik millisel kujul lõpeks,” kirjutavad argentiinlannad

[dropcap]ACCELERISTA KOMM  [/dropcap]Vaevalt, et üksi Fiati ebaõnnestunud huumoriga auto kasutusjuhend naised tagajalgadele tõstis – on aja märk (ja ka aja küsimus), et mõtlevad inimesed taunivad mistahes vägivalda, mis pannakse toime lähedase, alluva või muul moel nõrgemal positsioonil oleva inimese suhtes.

Ja kuigi tahaks muiata ja küsida, et mis on juhtunud huumorimeelega, on olukordi, kus muigamine on kohatu. Nõrgemat muserdada on igal juhul out, olgu tegu siis füüsilise, vaimse, rahalise või mõnel muul meetodil survestamisega. See on out. Out!

Fiati onudele – tõenäoliselt on selle käsiraamatu autoriteks mehed – aitäh, et meelde tuletasite, et on olemas pahatahtlikke tölle, kes võtavad kasutusjuhendi ja seda tõsimeeles loevad ja kõik järgi teevad, arvates, et nii käituda ongi ju normaalne, sest see on raamatus kirjas. Kirjutajatest on kahju, see on paras ämber, ära unustada, et on olemas ka sääraseid tõsimeelseid tölle. Isegi kui neid oleks maailmas üksainus, on seda liiga palju. #NiUnaMenos

Allikas: Niumanmenos, pildid Pixabay

KOMMENTEERI SIIN