Reede, 19. aprill 2024
Pettumus tuleb nüüd neile, kes lootsid, et Ford hakkas oma arendustöös joovastavaid aineid kasutama. Tegelikult aitab Fordi unikaalne narkojoobes olekut matkiv kostüüm noortel omal nahal ja turvaliselt tunda saada narkojoobes autojuhtimise ohtlikkust, simuleerides erinevate narkootikumide joobe sümptomeid. Kanepi, kokaiini, heroiini ja ecstasy toimet imiteerivat kostüümi hakatakse kasutama Fordi noorte juhtide tasuta programmis Ford Driving Skills for Life ehk eesti keeli sõiduoskused elu nimel.

Ford arendas kostüümi välja koos Meyer-Hentschel’i Instituudiga Saksamaal ning selle ampluaasse kuuluvad aeglasem reaktsiooniaeg, nägemishäired, käte värisemine ja halb koordinatsioon. “Narkootikumide kasutamise järgselt auto juhtimine võib olla potentsiaalselt surmav juhile, reisijatele ja ka teistele teekasutajatele. Me oleme olnud tunnistajaks alkoholijoobes kostüümi proovinute silmiavavale kogemusele, ja oleme täiesti kindlad, et meie uus narkojoobes olekut matkiv kostüüm mõjub sarnaselt,” ütles James Graham, Ford Driving Skills for Life globaalne programmijuht. Sarnaselt eelmisel aastal programmi kaasatud alkoholijoobes oleku kostüümile, simuleerib ka narkojoobes kostüüm vähenenud liikuvust, nägemist ja koordinatsiooni, kasutades polstrit ja pahkluuraskusi, prille ja kõrvaklappe.

Gundolf Meyer-Hentschel, samanimelise instituudi tegevjuht, ütles:”Me teame, et mõned narkootikumid põhjustavad käte värisemist, seega me paigaldasime kostüümi seadme, mis tekitab just sellist värinat. Narkootikumide kasutajad näevad nägemisvälja perifeersel osal mõnikord valgussähvatusi, mida imiteerivad meie prillid, ning kujutletavaid helisid tekitavad kõrvaklapid. Lisaks häirivad prillid taju ja tekitavad värvilisi visuaale – LSD kasutuse kõrvaltoime.”

[dropcap]Ford Driving Skills for Life[/dropcap]2003. aastal Fordi, Kuberneride Maanteeohutuse Assotsiatsiooni ja turvaekspertide paneeli poolt asutatud sõidukool, mis õpetab värskelt juhiloa saanud teismelistele ja vanematele vajalikke ohutu sõidu oskusi, mida tavalises autokoolis ei õpetata. 2015. aasta lõpuks on programm kättesaadav 30 riigis ja mõistagi 50 USA osariigis. Selle aasta lõpuks on programm ülemaailmselt koolitanud oletuslikult üle 150 000 juhi.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Eesti politseistatistikas on näiteks 12 novembripäevaga narkojoobes tabatud juhtide arv 30, ehk 2,5 narkojoobes juhti päevas. Kui see ei tundu väga hirmutav number, siis aastas on sellise tempoga autoroolis üle 900 narkojoobes juhi. Sellise jama peale kommi anda oleks igas mõttes vale, pigem pakuks vitsa neile, kes ikka veel ei ole aru saanud, et igasugune joobesolek ja autojuhtimine ei käi kokku. Kui ei hooli enda elust, siis võiks natukenegi hoolida teistest ja valida oma suitsiidiks lihtsam ja kaaskodanikele ohutum viis.

Allikas: Ford, statistika: Politsei- ja Piirivalveamet

KOMMENTEERI SIIN