Teisipäev, 28. mai 2024
Toyota tegevusest tulevikuks sobilike sisepõlemismootorite kallal oleme kirjutanud varemgi – vesinikku põletavad mootorid võiksid olla entusiastiautode tulevik ning nüüd on arenduses senistest katsetustest kõige jõulisem.

Toyota ning nende tihe koostööpartner mootorite vallas, Yamaha, tegelevad nüüd Lexus RC-F-ilt tuttava viieliitrise V8 kohandamisega vesiniku põletamiseks. Kusjuures – Yamaha on koos Kawasakiga vesinikpõlemismootorite arendusega juba viis aastat tegelenud!

Lexuse päritolu mootoril on välja vahetatud kõik, mis vesinikul töötamiseks vajalik – alates kütusepumbast ja pihustitest kuni plokikaante ja väljalaskekollektorini välja. Just viimane väärib erilist tähelepanu – 8-1 disainiga kollektor paikneb mootori peal ning on omaette kunstiteos, mis kõlab Yamaha inseneride sõnul väga kõrgelt ja isikupäraselt.

Toyota-Yamaha vesinik V8

Vesinikul töötades pakub V8 455 hj/340 kW ja 540 Nm, mis on pisut vähem kui bensiini põletav versioon. Samas ütlevad insenerid, et vesinikul töötades on mootor palju lineaarsem ja kasutajasõbralikum ning ei vaja erinevate elektrooniliste lapsehoidjate liigset sekkumist.

Toyota pole üleilmse elektriautostumisega liigselt kaasa rutanud – firma president Akio Toyoda sõnas eelmise aasta lõpus, et meie vaenlane on süsinik, mitte sisepõlemismootor. Mitmed autotööstuse juhtfiguurid (näiteks BMW tegevjuht Oliver Zipse ja Stellantise juht Carlos Tavares) on nõus, et süsinikuheitmete vähendamiseks on palju lihtsamaid, efektiivsemaid ja odavamaid viise kui tormakas elektriautodele üleminek.

Kuigi ka Toyota plaanib hulka uusi elektriautosid, on tegu ühega vähestest tootjatest, kes ka vesinikule kõrged panused paneb. Üks on kindel – entusiastiautode tulevikule tähendab see vaid head.

Vesiniku-GR

Fotod: Toyota ja Yamaha

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN